
Na kawie z Natalią Fiedorczuk!
– Czujesz się gwiazdą?
– Nie. Nie czuję się – odpowiedziała Natalia Fiedorczuk na spotkaniu w Pawilonie Kultury.
Pisarka, autorka książki Jak pokochać centra handlowe, laureatka tegorocznych Paszportów Polityki przyjechała do grodziskiej biblioteki na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wypiłyśmy kawę, zjadłyśmy pyszne ciasto i długo rozmawiałyśmy o macierzyństwie, pisaniu książek, stereotypach, depresji i planach na przyszłość. Dobrze, że są wokół nas artyści, którzy z entuzjazmem odpowiadają na tak spontaniczne zaproszenia.
Dyskusyjny Klub Książki w Grodzisku Mazowieckim jest prowadzony przez Monikę Grzelkę, która pewnie jeszcze nie raz nas zaskoczy.
Natalia Fiedorczuk, Jak pokochać centra handlowe, Wielka Litera, Warszawa 2016. ISBN: 978-83-8032-128-1. 287 stron.
Debiut literacki Natalii Fiedorczuk, to ubrana w introwertyczną narrację opowieść wielu kobiet, które dotknął kryzys związany z urodzeniem dziecka. Czy mamy prawo traktować to skądinąd radosne wydarzenie w kategorii kryzysu? Macierzyństwo to nie tylko utrata wolności, przedciążowego ciała i czasu na hobby. To nagła lawina odpowiedzialności. To zmiana, którą trudno opisać, poza zdawkowym „urodzisz swoje to zobaczysz”. Można uciekać w perfekcjonizm i strofowanie tych matek, których standardy nie są tak wyśrubowane. Można też, w obliczu tej zmiany coraz głębiej zapadać się w siebie.
W hipnotyzującej i surowej opowieści Natalia Fiedorczuk wyciąga na światło dzienne pytania o rodzicielstwo, których nie mamy ochoty ani odwagi sobie zadać. Czy istnieją matki lepsze i gorsze? Kto o tym decyduje? Jednak ta książka to nie tylko opowieść o stawaniu się rodzicem, to także portret otoczenia: portret Polski, jej przedmieść, a także codziennej pracy i obowiązków, wynikających z dorosłości. Obowiązków tak powszednich i nużących, że zwykliśmy odbierać im znaczenie, pomijać je i bagatelizować.