GÓRA

John Boyne o przemijaniu i śmierci nie tylko dla dzieci…

noahDzieci nie zawsze potrafią radzić sobie z problemami. Czasem jedynym rozwiązaniem wydaje im się ucieczka. Noah ucieka jest poruszającą opowieścią o chłopcu, który musi stawić czoło rodzinnemu dramatowi. Jego matka umiera, a dorośli nie umieją z nim o tym rozmawiać. Spotkanie z bohaterem znanym z dziecięcej lektury, dodaje mu tyle siły, by mógł przetrwać najgorsze.

John Boyne, autor między innymi Chłopca w pasiastej piżamie, tym razem oddał w ręce czytelników wzruszającą historię, która pozwala na zrozumienie problemów przemijania i śmierci. Wielu dorosłym trudno jest o nich rozmawiać. Czasem zdaje im się, że takie rozmowy nie są w ogóle potrzebne. Dzieci jednak zawsze wyczuwają, że coś się w domu zmienia. Wiedzą, że dzieje się coś złego i są zagubione. Noah zauważył, że jego mama jest chora. Rodzice zapewniali go, że wszystko jest w porządku i że nie musi się obawiać. Pewnego dnia chłopiec postanowił uciec. Nie wyobrażał sobie, by mógł uporać się z odchodzeniem najbliższej mu osoby. W czasie swojej wędrówki spotkało go wiele przepełnionych magią przygód. Trafił wreszcie do starca, którym okazał się Pinokio.

Noah ucieka jest wzruszającą opowieścią o dziecku, które nie wiedziało, jak należy postępować, kiedy odchodziła najbliższa mu osoba. Musiało znaleźć się w magicznym świecie i spotkać tam dobrze znanego, książkowego bohatera, by ten wyłożył mu najistotniejsze prawdy o życiu. John Boyne, dopisując dalsze losy Pinokia, stworzył przejmującą powieść terapeutyczną, która dzieciom i dorosłym pokazuje, jak poradzić sobie w sytuacjach trudnych. Jest to przemyślana, zgrabnie skonstruowana i intrygująca historia, która porusza i pozwala przeżyć fantastyczną przygodę. W nastrój opowieści doskonale wprowadza czytelnika oprawa graficzna. Ilustracje wykonane przez Olivera Jeffersa, oddają emocje bohaterów i łagodzą momenty najsilniejszego napięcia.

John Boyne napisał książkę ważną, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka. Rodzice i nauczyciele mogą wykorzystać ją, jako narzędzie służące im do inicjowania rozmów trudnych, dotyczących przemijania i śmierci. Noah ucieka jest do tego bajkową opowieścią, którą pokochają nie tylko wielbiciele Pinokia.

John Boyne, Noah ucieka, Zielona Sowa, Warszawa 2016. Tytuł oryginalny: Noah Barleywater runs away. Tłumacz: Helena Skowron. Ilustrator: Oliver Jeffers. ISBN: 978-83-8073073-1. 216 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz