GÓRA

Jestem w zarządzie PS IBBY!

Wielka to dla mnie radość. Zostałam członkinią zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Przede mną więc jeszcze więcej pracy na rzecz promocji literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Moja praca na rzecz propagowania literatury młodzieżowej i dziecięcej została zauważona. Jestem członkinią zarządu Polskiej Sekcji IBBY! Wielka to radość, ale i odpowiedzialność. Dziękuję dziewczynom z zarządu za zaufanie i zaproszenie do wspólnej pracy na rzecz promocji literatury dla młodego czytelnika.

***

IBBY (International Board on Books for Young People) – jest międzynarodową organizacją non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Nasza, polska sekcja istnieje od 1973 roku.

IBBY zobowiązała się do przestrzegania Konwencji o Prawach Dziecka (ratyfikowana przez ONZ  w 1990 r.), która m.in. przyznaje dzieciom prawo do kształcenia i dostępu do informacji. Dzięki staraniom IBBY uchwała ta zawiera też apel do wszystkich narodów, aby wspierać produkcję i dystrybucję książek dla dzieci. U podstaw IBBY jest bowiem wiara, że książki mogą budować porozumienie między ludźmi i wzmacniać pokój. Celem IBBY jest:

– integracja różnych środowisk związanych z książką dla młodego czytelnika;

– wspieranie rozwoju książki dla dzieci i młodzieży, popieranie i promocja książki wartościowej pod względem literackim, plastycznym i edytorskim;

– przyczynianie się do rozwoju literatury dla młodych, jak i wiedzy o tej literaturze, o jej współczesności i historii;

– promocja w kraju i na świecie wartościowej artystycznie książki dla młodych.

Więcej na stronie www.ibby.pl

Jeśli literatura dla dzieci i młodzieży jest dla Ciebie ważna, dołącz do stowarzyszenia. Członkiem/członkinią PS IBBY możesz zostać w każdej chwili. Dołącz do nas!

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz