GÓRA

Jestem odważny jak Henio!, czyli trudny problem adaptacji

Ja nie chcę do przedszkolaKiedy dzieci rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem, nie wiedzą, co je czeka. Boją się i chcą dłużej jeszcze pozostać w domu. Jak bohater książki Stephanie Blake, „Ja nie chcę do przedszkola”, płaczą i przekonują, że nie mają zamiaru nigdzie wychodzić. Rodzice borykający się z problemami adaptacyjnymi swoich dzieci, powinni przeczytać im opowieść o Heniu, króliczku rozrabiace. Po tej lekturze najmłodsi odnajdą w sobie odwagę małego bohatera i z uśmiechem na twarzy będą chodzić do przedszkola.

Dzieci zwykle boją się tego, co nieznane i co powoduje, że będą musiały spędzić czas bez rodziców. Problemy adaptacyjne przedszkolaków w nowym środowisku są dziś jedną z najczęściej omawianych przez pedagogów trudności, z jakimi borykają najmłodsi i ich rodzice. Nie ma jednak lepszego sposobu na uporanie się z tymi kłopotami, jak przedstawienie dzieciom historii, w której mały bohater musi pokonać podobne problemy. Dzieci utożsamiają się z nim i znajdują w sobie odwagę, jaką on posiada.

Stephanie Blake stworzyła kolejną po „Kupa, siku” obrazkową książeczkę, w której pomaga dzieciom w pokonywaniu swoich słabości. Tym razem pokazuje im, w jaki sposób szybko można uporać się ze strachem przed przedszkolem. Zabawna postać Henia rozrabiaki staje się ulubionym bohaterem książkowym przedszkolaków. Autorka z wyczuciem odczytała i przedstawiła emocje, jakie mogą towarzyszyć dzieciom, które muszą poradzić sobie z problemami adaptacyjnymi. Podkreślenie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych przeżyć bohatera, pozwala dzieciom rozpoznać w nich własne doznania. Dzięki temu Henio stanie się im bliski i wkrótce będą chcieli być do niego podobni – odważni i zadowoleni z uczęszczania do przedszkola.

„Najpierw króliczek płakał”, ale wkrótce przekonał się, że w przedszkolu można się wspaniale bawić. „Ja nie chcę do przedszkola” jest więc doskonałym narzędziem, które można wykorzystać w pokonywaniu problemów adaptacyjnych. Stephanie Blake stworzyła atrakcyjną dla małych odbiorców książkę obrazkową, która sprawi, że każde dziecko stanie się odważne i polubi chodzenie do przedszkola.

 

Stephanie Blake (tekst i ilustracje), Ja nie chcę do przedszkola, Dwie Siostry, Warszawa 2014. Tytuł oryginalny: Je veux pas aller à l’école. Z języka francuskiego przełożyła: Joanna Rzyska. ISBN: 978-83-63696-93-1. 24 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!