GÓRA

JESTEM CZYTELNIKIEM BIBLIOTEKI, czytam e-booki!

Ten artykuł miał nosić tytuł – Jestem czytelnikiem biblioteki, jestem w centrum kultury. Chciałam w nim napisać o tym, jakimi miejscami stały się współczesne biblioteki – większość z nich – i co mogą one dziś zaoferować swoim czytelnikom. Przykładem takiej nowoczesnej wypożyczalni, która jest dziś centrum życia kulturalnego miasta, miała być Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki. Okazało się, że takiego tekstu nie napiszę, ponieważ w jej przestrzeni tyle się dzieje, że nie można byłoby przedstawić wszystkiego w jednym artykule.

Postanowiłam więc opowiedzieć o czytnikach PocketBook 623 Touch Lux, które można wypożyczać w Pawilonie Kultury w Grodzisku Mazowieckim. Jest to filia numer 2 Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Wiadomość o możliwości wypożyczania czytników przyjęłam z wielkim entuzjazmem. Chciałabym sobie kupić wkrótce czytnik, który spełniałby wszystkie moje potrzeby, zyskałam więc możliwość wypróbowania PocketBook 623 Touch Lux.

Czytnik

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowieckim wypożycza czytniki nie tylko po to, by je testować przed zakupem własnego. Dają one nam możliwość czytania e-booków, jeśli nie posiadamy takiego urządzenia. Każdy, kto czytał wcześniej książki na komputerze czy na tablecie, wie, że dzięki czytnikom obcowanie z lekturą jest bardziej komfortowe.

Wypożyczanie czytników zostało opisane w regulaminie biblioteki, w rozdziale VII Warunki wypożyczania czytników książek elektronicznych. Warto się z nim zapoznać, by PocketBook mógł służyć jak największej ilości czytelników Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Magda_AksolotlDo kupienia czytnika zachęcił mnie e-book “Starość aksolotla” Jacka Dukaja (w koszulce promującej tę książkę znajduję się na zdjęciu). Zdałam sobie sprawę z tego, że e-booki odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę na rynku wydawniczym. Nie można się przed nimi bronić, nawet jeśli książki papierowe zawsze będą dla nas najważniejsze. Choć Jacek Dukaj stwierdził: “Dziś są to już większe liczby, nadal jednak e-booki stanowią margines polskiego rynku książki. Wyraźnie odstajemy od Zachodu”*. Warto pomóc podwyższyć te liczby. To, co dziś dają nam e-booki, znacznie przekracza możliwości książki tradycyjnej. Zatem mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego, którzy już przekonują się do e-booków, mają możliwość czytania ich na profesjonalnym urządzeniu, które – być może – zachęci do kupienia własnego. Na czytelników Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki czeka jeszcze wiele innych atrakcji. O nich napiszę wkrótce.

Zachęcam więc do założenia karty bibliotecznej, odwiedzania strony internetowej biblioteki i polubienia jej fanpage’a.

Artykuł ten jest pierwszym z serii “JESTEM CZYTELNIKIEM BIBLIOTEKI…”. W kolejnych tekstach opowiem o pozostałych działaniach podejmowanych przez grodziskie wypożyczalnie.

*J. Dukaj, Bibliomachia, “Książki. Magazyn do czytania” 2015, nr 1(16), s. 8.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!