GÓRA

Jedna kropka może zmienić życie

Wszystkim dzieciom życzę, by spotykały samych mądrych i inspirujących do działania nauczycieli. Jak ważne jest, by dorośli motywowali najmłodszych do aktywności twórczej, przypominam w Międzynarodowy Dzień Kropki. A wszystko dzięki Kropce Petera H. Reynoldsa, który opowiedział, w jaki sposób mała Vashti uwierzyła w siebie i zaczęła zachęcać innych do malowania.

Ilu spotkaliście takich nauczycieli, którzy pomogli wam uwierzyć w siebie? Vashti, bohaterka książki Kropka Petera H. Reynoldsa, uważała, że nie potrafi rysować. Na plastyce usłyszała jednak, że nie warto się załamywać. Trzeba od czegoś zacząć. Postawić kropkę i ją podpisać. Maleńka plama na kartce może stać się inspiracją do stworzenia dzieła sztuki, zorganizowania wystawy i odkrycia w sobie prawdziwego artysty. Peter H. Reynolds przekonuje, że jeden mały człowiek, w którego możliwości ktoś uwierzył, może pomóc uwierzyć w siebie innym dzieciom. W taki sposób jedna mała kropka lub kreska, mogą zmienić życie wielu ludzi.

Kto spotkał na swej drodze mistrza, autorytet, który pokazał, jak dostrzec swoje najlepsze cechy, ten wie, jak ważne jest to spotkanie dla dalszego życia. Jedno słowo krytyki może zmarnować wielki talent. A jedno słowo zachęty, może uczynić z dziecka prawdziwego artystę. Jeśli nauczyciel staje przed pustą kartką swojego ucznia, może mu powiedzieć, że jest nieukiem i głupcem. Ale może też przyznać, że spodobał mu się stworzony przez niego miś polarny na śniegu*.

Kropka Petera H. Reynoldsa jest opowieścią o inspirujących nauczycielach, o mistrzach, którzy potrafią motywować dzieci do twórczego działania. Jest też historią dziewczynki, która potrzebowała zachęty do tego, by zmienić swoje życie. Ta pięknie wydana książka, wielu małym czytelnikom pomoże uwierzyć w siebie. Mam też nadzieję, że przeczytają ją dorośli. Dzięki niej zrozumieją, w jaki sposób należy rozmawiać z dziećmi, by rozwijać ich najbardziej nawet ukryte talenty.

Peter H. Reynolds, Kropka, Mamania, Warszawa 2017. Tytuł oryginalny: The Dot. Tłumaczenie: Iwona Mączka. ISBN: 978-83-65796-16-5. 26 stron. Grupa Wydawnicza Relacja.

* Peter H. Reynolds, Kropka, Mamania, Warszawa 2017.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz