GÓRA

Jarosław Iwaszkiewicz w siedmiu krótkich filmach

Rzeczy_IwaszkiewiczPowstał miniserial Rzeczy na podstawie książki Anny Król

Siedem krótkich filmów ukazuje słynnego pisarza w prywatnych chwilach. Miniserial zatytułowany Rzeczy to przygotowana specjalnie dla użytkowników internetu adaptacja fragmentów książki Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie Anny Król. Filmy są dostępne w sieci.

Każdy z  odcinków to symboliczna ilustracja innego rozdziału książki opowiadającej o prywatnym życiu jednego z najsłynniejszych, a także kontrowejsyjnych pisarzy polskich XX w. Książka powstała po kilku latach badań, jest połączeniem reportażu i opartych na faktach scen fabularnych. Te własnie fikcyjne fragmenty posłużyły do stworzenia krótkich filmów.

Minserial zaczyna się od końca, od sceny Pogrzebu. Pokazuje, jak zaskakująca – mimo zaawansowanego wieku Iwaszkiewicza – wydała się jego śmierć. I jak ważne dla autora, znanego estety, było odpowiednie ubranie do trumny. W odcinku zatytułowanym Szafa poznajemy ulubioną garderobę pisarza i jego refleksje o starości. Rozdział Turczynek opowiada o miłości Iwaszkiewicza do znacznie młodszego Jerzego Błeszyńskiego i ich dramatycznym pożeganiu, gdy ukochany umierał w szpitalu gruźliczym pod Warszawą. Odcinek Tworki to wspomnienie wizyt, jakie pisarz odbywał w zakładzie psychiatrycznym, gdzie leczono jego żonę Annę, z którą przeżył w małżeństwie blisko 60 lat.

W innej, wręcz komediowej, konwencji zrealizowany został odcinek Piosenka Maliny o mękach twórczych, jakie przeżywał, gdy w Zakopanem pisał opowiadanie Brzezina. Natomiast Książka rozchodowa Jarosia ilustruje jego stosunek do pieniędzy. Wychowany w biedzie Iwaszkiewicz inwestował w innych, ale na siebie wydawał niechętnie.

Finałowy odcinek Powroty to podsumowanie książki, w której miesza się współczesność i przeszłość – autorka książki podróżuje teraz tym samym wagonikiem, do którego regularnie przed laty wsiadał Iwaszkiewicz. I przeżywa metafizyczne spotkanie z autorem, mimo że dzielą ich dekady.

Nad realizacją miniserialu czuwała Anna Król. – Zależało mi, by te krótkie wrażeniowe filmy pozwoliły poczuć osobistą atmosferę książki – mówi autorka. – Wszystkie powstały w miejscach ważnych dla Iwaszkiewicza, m.in. w Tworach, Turczynku, Warszawie oraz Podkowie Leśnej. Do ich realizacji zaprosiliśmy młodych twórców, bo to sentymentalne, ale zdecydowanie współczesne spojrzenie na Iwaszkiewicza.


W filmach udział wzięli młodzi aktorzy – w postać pisarza wcielił się Leszek Żukowski, narratorem jest Mariusz Odwarzny.

Książka Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie ukazała się 15 października 2015 r. i szybko stała się bestsellerem. Otrzymała także nagrodę Promotorzy Debiutów 2015 przyznawaną przez Instytut Książki.

Odcinek 1 – Pogrzeb


Odcinek 2 – Szafa


Odcinek 3 – Turczynek

Odcinek 4 – Tworki


Odcinek 5 – Piosenka Maliny


Odcinek 6 – Książka rozchodowa Jarosia


Odcienk 7 – Powroty

Anna Król, Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnieOficyna Wydawnicza Wilk&Król, Warszawa 2015. ISBN: 978-83-935837-7-5. 384 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz