GÓRA

Japonia – Kraj Wschodzącego Słońca

banzaiJaponia nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni, ale też Krajem Wschodzącego Słońca. To drugie określenie kojarzy mi się z barwną kulturą jego mieszkańców, z przywiązaniem do tradycji, co pociąga za sobą ogromny szacunek, jakim darzą siebie Japończycy. Zofia Fabjanowska-Micyk w Banzai. Japonii dla dociekliwych w rzeczowy i niezwykle sugestywny sposób opowiada o kraju, który zadziwia różnorodnością, poszanowaniem przeszłości, ale też nowoczesnością.

Banzai jest pierwszą książką dla dzieci Zofii Fabjanowskiej-Micyk, dziennikarki, znawczyni Japonii i pisarki. Chociaż tekst ten skierowany jest do młodego odbiorcy, zachęcam do jego czytania także dorosłych. Warto to zrobić, ponieważ autorka świetnie opowiada. Z dużą wprawą pisze o rzeczach z pozoru oczywistych, które szybko nabierają dużego znaczenia, ponieważ okazuje się, że w Japonii za najmniejszym nawet elementem rzeczywistości kryje się jakaś niesamowita historia. Współczesność jest tu silnie związana z przeszłością, a tradycja stanowi podwalinę najbardziej nawet nowatorskich rozwiązań.

Zofia Fabjanowska-Micyk zaprasza do zwiedzania Japonii, pokazując jej najważniejsze miejsca. Przedstawia tradycje i zwyczaje, codzienność Japończyków oraz sposoby nieustannego przenikania się przeszłości ze współczesnością. Widać to zwłaszcza w czasie celebrowania kolejnych świąt, w postaci organizowanych z rozmachem festiwali. Choć mieszkańcy Japonii ciężko pracują i uczą się przez cały dzień, zawsze znajdują czas na świętowanie, jak w czasie hanami, czyli oglądania kwiatów. Siadają wówczas pod drzewami kwitnących wiśni, jedzą, piją, spotykają się ze znajomymi. To szczególne święto, przepełnione rozmowami i śmiechami. Banzai! jest okrzykiem radości. Japończycy wydają go, kiedy bardzo się cieszą. Banzai! tłumaczy się jako: Dziesięć tysięcy lat!, co jest podobne do naszego: Huura!, Wszystkiego dobrego!, Niech żyje!. Tak też trzeba charakteryzować opowieść Zofii Fabjanowskiej-Micyk. Pokazała ona Japonię jako kraj, w którym ludzie w ciężkiej pracy, prostym życiu potrafią odnaleźć powody do radości. I radością tą uwielbiają się dzielić z innymi. To pogodne usposobienie Japończyków i ich różnorodną kulturę w doskonały sposób przedstawiła w swoich ilustracjach Joanna Grochocka. Tekst i szata graficzną tworzą więc nierozerwalną całość, którą śmiało można nazwać dziełem sztuki.

Banzai to radość wyrażana przez Japończyka w trudzie codziennego życia, celebrowaniu obrzędów, w religii, w nauce i tradycyjnej kuchni. Zofia Fabjanowska-Micyk stworzyła więc radosną opowieść o Japonii. Uczy ona czytelnika optymizmu i motywuje do poszukiwania wartości w historii i tradycjach swojego kraju.

banzaifragm

Zofia Fabjanowska-Micyk, Banzai. Japonia dla dociekliwych, Dwie Siostry, Warszawa 2015. Ilustracje: Joanna Grochocka. Seria: Świat dla Dociekliwych. ISBN 978-83-63696-15-3. 164 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz