GÓRA

Jakże smaczny Niesmacznik!

Jedni lubią jeść dużo. Inni najchętniej niczego by nie jedli. Jeszcze inni może i chcieliby coś zjeść, ale są w trakcie odchudzania i nie wypada im tego czynić. Jak znaleźć złoty środek? Jeśli nie wiesz, jak zachęcić swoje dziecko do jedzenia albo do rezygnowania z jakiś potraw, koniecznie zaproś je do wspólnej lektury „Niesmacznika” Natalii Usenko. Kilka jakże „smacznych” wierszyków stanie się doskonałym motywem do zadbania o racjonalne odżywianie.

Dzieci są wybrednymi smakoszami. Trudno je zachęcić do zjedzenia obiadu, szczególnie jeśli jego częścią są marchewka z groszkiem, szpinak, kompocik lub inne, równie pyszne składniki. Pomóc mogą tutaj zabawne wierszyki znanej już pisarki tekstów przeznaczonych dla młodego odbiorcy – Natalii Usenko. W „Niesmaczniku” nie brakuje takich rymowanek, które wprowadzają do przygotowywania i jedzenia różnych potraw elementy humorystyczny i zabawowy, a przez to też stają się zachętą do ochoczej konsumpcji. Jestem także przekonana, iż wiele z fragmentów tych wierszy przejdzie już na stałe do dziecięcego słownika i wykrzykiwane będą podczas spożywania różnych potraw. Przykładem może być mój ulubiony: „Kisiel to jest danie cud! To różowy superglut! To różowy superklej – zakleimy się, że hej!”.

Doskonałym dopełnieniem tych smacznych niesmacznikowych wierszyków, stają się równie zabawne ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło. Ilustratorka ta z pewnością znana jest czytelnikom książek wydawnictwa Literatura. Pyzaci bohaterowie rymowanek, spoglądają na czytelnika książki niemal z każdej strony. Nikt nie będzie w stanie oprzeć się ich urokowi i z pewnością wszystkie dzieci sięgać będą chętnie i po szpinak, i po kompocik, i nawet po mleko z kożuszkiem.

Jakże zatem smaczny jest ten „Niesmacznik”! Kusi czytelnika barwami, opisami potraw i zabawnymi ich porównaniami do różnych elementów otaczającej nas rzeczywistości. Kiedy czyta się książkę Natalii Usenko, zdaje się jakby wierszyki te pachniały tym, co opisują. Trudno będzie się wam oprzeć tym smakołykom, a jeszcze trudniej będzie oderwać się od zabawnych rymowanek.

Natalia Usenko, Niesmacznik, Literatura, Łódź 2012. Ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło. ISBN 978-83-7672-174-3. 32 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz