GÓRA

Jak uczyć się języka angielskiego, świetnie się bawiąc?

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym najwięcej uczą się w czasie zabawy. Dobrze jest więc wprowadzać elementy zabawowe zawsze tam, gdzie mogą one pomóc w zapamiętaniu treści ważnych i trudnych. Naukę języka angielskiego ułatwiają tak licznie dziś pojawiające się na rynku wydawniczym książeczki. Jednymi z najbardziej atrakcyjnych są pozycje z serii „Disney English First Readers” oraz „Disney English. Let’s Sing!”.

W książeczkach z serii „Disney English First Readers” dzieci w czasie czytania prostej opowieści, w której biorą udział dobrze im znani z bajek bohaterowie, uczą się podstawowych słów angielskich. Tak choćby we „Wszystkiego najlepszego, Kłapouchy!” przedstawiono scenkę, w której Kubuś Puchatek i jego przyjaciele zapominają o urodzinach Kłapouchego. Dzięki misiowi udaje im się jednak przypomnieć o tym ważnym dniu i zaśpiewać wesoło na cześć przyjaciela oraz zorganizować przyjęcie. Opowieść tę można wysłuchać na płycie, która została dołączona do książki. Elementami wspomagającymi naukę stają się także wyróżnione graficznie ważne słowa, słowniczek angielsko-polski oraz odpowiednie dla małych dzieci ćwiczenia, dzięki którym zapamiętają one podstawowe słownictwo.

Nie mniej interesujące są pozycje z serii „Disney English. Let’s Sing!”, w których dzieci uczą się języka angielskiego, słuchając wesołych piosenek i je śpiewając. Motywem przewodnim w „Let’s Sing. We Love Animals! Kochamy zwierzęta” są, jak wskazuje tytuł, zwierzęta. Nim dzieci wysłuchają piosenki, poproszone są o zapoznanie się z podstawowym słownictwem, które w niej będzie się pojawiać. Wskazać można tu także część zatytułowaną „Action! Rusz się!”, w której proponuje się odbiorcom różne gesty, ruchy i układy. Mogą one zostać wykorzystane w czasie słuchania lub śpiewania utworu muzycznego. Istnieje możliwość wysłuchania piosenki, zaśpiewania jej w wersji karaoke lub samodzielnego odśpiewania, w czym pomoże podkład muzyczny. Pojawiają się tu także propozycje interesujących zadań do wykonania. Wszystko to po to, by świetnie się bawiąc, można przy okazji nauczyć się języka angielskiego.

Nie można mieć żadnych wątpliwości, iż książeczki z serii „Disney English First Readers” i „Disney English. Let’s Sing!” będą niezwykle pomocne szczególnie dzieciom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem obcym. Dzięki tym pozycjom będą wiedzieć, że nauka języka angielskiego może być dobrą zabawą!

Disney English First Readers. Kubuś i Przyjaciele. Wszystkiego najlepszego, Kłapouchy!. Opracowanie: Marge Kennedy. Konsultacje: Tim Budden, Betty Meng-Nan Deng, dr Dilin Liu, dr Brian Tomlinson, Ye Lianfang. Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2012. Tytuł oryginału: First Readers. Beginner. Happy Birthday, Eeyore! Ilustracje: Disney. Tłumaczenie: Anna Trzepacz. ISBN 978-83-7844-040-6. 32 strony.

Disney English. Let’s Sing! We Love Animals! Kochamy zwierzęta! Opracowanie zbiorowe. Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2012. Tytuł oryginalny: Disney English. Let’s Sing! We Love Animals! Tłumaczenie: Katarzyna Dmowska. ISBN 978-83-7844-037-6. 50 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz