Jak patrzyła na świat Danuta Wawiłow
Wiersze Danuty Wawiłow poznaje dziś kolejne pokolenie czytelników. Jeśli jednak wydaje się wam, że są one nieaktualne – świat przecież tak szybko się zmienia – nie będziecie mieć racji. „Człowiek ze złotym parasolem” to ciepła, radosna i uniwersalna poezja dziecięca, która sprawia, że najmłodsi zaczynają patrzeć na świat inaczej niż dotychczas.
Kiedy uczyłyśmy się z moją córką piosenki śpiewanej na MiniMini+ „Szybko!”, nie wiedziałyśmy, że słowa tej piosenki, czy też wiersza, napisała Danuta Wawiłow. Słysząc ją, myślałam, że ktoś napisał tekst doskonale przedstawiający problemy współczesnego świata. Dziś wiem, że stworzyła go Danuta Wawiłow, poetka, prozaiczka, tłumaczka i autorka słuchowisk radiowych. Znana autorka tekstów przeznaczonych dla dzieci zmarła w roku 1999. Jej utwory są jednak nadal chętnie czytane i śpiewane. Zainteresowanie jej twórczością świadczy o dużej wartości tych tekstów. Sądzę, że autorka o wielu talentach doskonale wykorzystała swoje umiejętności w poezji. Jest ona melodyjna i niezwykle obrazowa. Doskonale wybrzmiewa podczas czytania, recytowania i śpiewania. Może być zatem wykorzystana w wielu mediach. Nie mniej istotna będzie tu również wrażliwość poetki, która z dużą dozą wnikliwości potrafiła dostrzec cechy charakterystyczne dziecięcego świata. Później w doskonały sposób oddała jego istotę w swych tekstach.
Danuta Wawiłow powtarzała, że bardzo ważne jest, byśmy czytali dzieciom od najmłodszych lat ich życia. Taka czytelnicza edukacja z pewnością sprawi, że najmłodsi chętnie będą sięgać później po literaturę klasyczną oraz współczesną*. Twierdziła jednocześnie, że najlepiej byłoby, gdyby rodzice sięgali po dobre książki dla dzieci. Dlatego tak ważne jest, by autorzy literatury dziecięcej nieustannie się rozwijali, udoskonalali swój warsztat twórczy oraz – kiedy trzeba – zmieniali poglądy i podejmowaną problematykę. Tę dbałość o warsztat twórczy można zauważyć i w zbiorze „Człowiek ze złotym parasolem”. Znaleźć można w nim wiele zabawnych rymowanek, które pokazują problemy, z jakimi borykają się wszystkie dzieci. Niewiele jest takich pisarzy, którzy w tak doskonały sposób potrafią wniknąć do świata najmłodszych i tak obrazowo ukazać jego najistotniejsze elementy.
Ciepło, radość, pozytywne emocje doskonale oddały nieco surrealistyczne ilustracje Anny Pawliny. Nim przystąpiłam do czytania, najpierw książkę obejrzałam. Później czytając ją, jeszcze raz przyjrzałam się wszystkim ilustracjom. Najistotniejsze jest jednak chyba to, że oddają one nastrój panujący w tekstach Wawiłow.
„Człowiek ze złotym parasolem” to książka, która łączy pokolenia i dzięki temu powinna być znana wszystkim dzieciom. Czytanie lub słuchanie wierszy Danuty Wawiłow nie będzie dla młodych czytelników i słuchaczy przykrym obowiązkiem. Autorka zaprasza nas do wędrówki przez świat z pozoru dobrze nam znany, ale widziany z nieco innej perspektywy niż dotychczas.
*Przeczytaj: Alicja Baluchowa, Poetyckie mosty (Od Wawiłow do Miłosza), “Polonistyka” 2012, nr 1, s. 25-29.
Danuta Wawiłow, Człowiek ze złotym parasolem, Literatura, Łódź 2013. Ilustracje: Anna Pawlina. ISBN: 978-83-7672-179-8. 64 strony.