GÓRA

Jak grać jazz i uczyć się śpiewająco

Emma chce grać jazz!Emma to wesoła małpka, która nieco pogubiła się w swoim życiu. Bardzo chciała grać jazz, ale zapomniała, jak ważna jest nauka. Bohaterka książeczki Przemysława Wechterowicza, „Emma chce grać jazz!”, nauczyła się jednak, w jaki sposób można godzić pasję i obowiązki szkolne. Opowieść ta sprawi dzieciom wiele radości z jej czytania i oglądania, bo Anna Nowocińska-Kwiatkowska zadbała o piękną szatę graficzną. Przede wszystkim jednak najmłodsi będą mogli się z niej wiele nauczyć.

Wyobraźcie sobie kilkuletnie dziecko, uczęszczające już do szkoły i posiadające zdolności muzyczne, któremu daje się do ręki upragniony instrument. Spotyka ono grupę przyjaciół, którzy chcą z nim wspólnie grać. Powstaje zespół, który zauważa, że to co robi, jest dobre i sprawia innym przyjemność. Czy dziecko to chętniej będzie się uczyło czy grało na instrumencie? Nie mam żadnych wątpliwości, że będzie ono chętniej grać niż sięgać po szkolny podręcznik. W takiej sytuacji rodzice stają przed nie lada wyzwaniem. Muszą wytłumaczyć mu, że szkolne obowiązki są najważniejsze. Jednocześnie nie wolno im także tłumić dziecięcych zainteresowań.

Emma fragment 2Jak trudne jest to zadanie przekonali się rodzice małpki Emmy. Wystarczy wspomnieć, że po jednej z burzliwych rozmów śniadanie małej bohaterki poszybowało przez całą jadalnię i wylądowało na podłodze. Emma chciała grać jazz. Zapomniała jednak, że nie wystarczy się poświęcić pasji. Trzeba też sprostać obowiązkom szkolnym. Na szczęście Emma zrozumiała, co jest dla niej najlepsze i mogła kontynuować swoją przygodę z muzyką. Polecać należy zatem tę książkę zwłaszcza rodzicom, którzy mają problem z wytłumaczeniem swoim dzieciom, że człowiek nie może poświęcać się tylko przyjemnościom, czasem musi też sprostać ciążącym na nim obowiązkom.

„Emma chce grać jazz!” została pięknie wydana. Anna Nowocińska-Kwiatkowska stworzyła ilustracje, które doskonale oddają charakter głównej bohaterki oraz afrykański i jazzowy nastrój opowiadanej historii. Docenić ją trzeba jednak nie tylko za walory estetyczne. Książka staje się doskonałym narzędziem, które może zostać wykorzystane przez rodziców do rozpoczęcia rozmowy na temat ludzkich pasji i powinności, jakie ma człowiek żyjący w rodzinie i społeczeństwie.

mojaEmmaEmma pokaże jak jazzowo zaczynać dzień. Uzmysłowi też dzieciom, co jest dla nich najlepsze. Można przecież doskonale się bawić i sprostać wszystkim obowiązkom. Przemysław Wechterowicz i Anna Nowocińska-Kwiatkowska w „Emma chce grać jazz!” znaleźli sposób na łączenie przyjemności z czytania i oglądania z mądrym przesłaniem, które pomoże dzieciom w radzeniu sobie z wieloma trudnościami.

Przemysław Wechterowicz, Emma chce grać jazz!, Wydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski, Kraków 2014. Ilustracje: Anna Nowocińska-Kwiatkowska. ISBN: 978-83-7915-027-4. 48 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz