Jak działa ludzki umysł, czyli o znaczeniu emocji
Radość, gniew, smutek, strach czy odraza to emocje, które wpływają na ludzkie myśli i działania. Wszystkie są potrzebne, ale w umiarkowanej ilości. Umiejętność panowania nad nimi, świadczy o inteligencji emocjonalnej. Proces jej powstawania, kształtowania się zmiennych elementów osobowości człowieka, w niezwykle obrazowy sposób pokazuje animacja „W głowie się nie mieści”. Dawno już nie wzruszyłam się tak na filmie animowanym. Ponieważ doskonale oddano w nim przeżycia jedenastoletniej Riley, stał się on też motywem do rozpoczęcia rozmowy z córką na temat doznań, jakie pojawiają się codziennie w życiu każdego z nas.
Animacja „W głowie się nie mieści” pokazuje umysł jedenastoletniej Riley Anderson. Wyobrażono go sobie jako centrum dowodzenia, w którym prym wiedzie pięć emocji – Radość, Smutek, Strach, Gniew i Odraza. Pośród nich zaś najważniejsza jest Radość, która dominuje w Centrali, stanowiącej główny ośrodek kontrolny umysłu dziewczynki. W podobny sposób zbudowane są umysły innych bohaterów opowieści. Prawdziwym wyzwaniem dla emocji stała się przeprowadzka rodziny Andersonów z Minnesoty do San Francisco. Ta sytuacja kryzysowa pozwala dostrzec, jak skrajne czasem przeżycia towarzyszą młodym ludziom, kiedy w ich życiu dokonują się diametralne zmiany. Jest to też nauka dla rodziców, którzy dzięki tej animacji mogą przekonać się, co kryje się w umysłach ich dzieci, kiedy muszą poradzić sobie z chwilami trudnymi czy nawet traumatycznymi.
Disneyowski film animowany przede wszystkim wzrusza, choć nie brakuje w nim i dobrego humoru. Prócz funkcji rozrywkowej, może on również pełnić funkcję terapeutyczną. Dzięki niemu odbiorcy uczą się rozumieć własne emocje i znajdują gotowe rozwiązania sytuacji trudnych, pojawiających się w ich życiu. Podobne zadania realizuje pięknie wydana książka „W głowie się nie mieści. Przewodnik”, w której krok po kroku odbiorcy poznają świat oglądanej wcześniej przez siebie animacji. Czytając i oglądając tę książkę, rodzice mogą rozmawiać z dziećmi na temat ich przeżyć, ale też mogą im przekazać potrzebną wiedzę dotyczącą funkcjonowania ludzkiego umysłu. Zarówno film animowany, jak i przewodnik łączą więc zabawę z nauką, wypełniając jednocześnie funkcję terapeutyczną.
„W głowie się nie mieści” wzrusza i bawi małych oraz dużych odbiorców. Każdy z nich znajdzie w filmie i książce ważne dla siebie przesłanie. Wszyscy przekonają się, jak wielkie znaczenie mają dobre wspomnienia, dzięki którym przetrwać można najtrudniejsze chwile. Podobną, ochronną siłę ma miłość, która przynosi poczucie bezpieczeństwa i motywuje do działania. Nie można też nigdy zapominać o tym, że w życiu każdego z nas jest czas na radość i na smutek. Trzeba być otwartym na różne emocje, by w przyszłości umieć sobie radzić z tymi najtrudniejszymi.
W głowie się nie mieści. Przewodnik, Wydawnictwo Egmont Polska, Warszawa 2015. Tekst: Steve Bynghall. Tytuł oryginalny: Disney Pixar. The Inside Out Essential Guide. Tekst polski: Zuzanna Naczyńska. ISBN: 978-83-281-0760-1. 64 strony.
Marcin
Bajka jest suuuuper! książka też bardzo fajna 🙂