GÓRA

Jak być dobrze wychowaną i wyluzowaną dziewczyną – Recenzja

Wielokrotnie już przedstawiałam podręczniki dobrych manier przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Wszystkie się przydadzą, bo każdy rodzic i wychowawca wie, że choćby młody człowiek przeczytał takich książek bardzo dużo, niezwykle trudno jest go nauczyć dobrych manier. Problem ten dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Młodym panienkom nieustannie trzeba przypominać, jak się dobrze zachowywać i nie chodzi tu o jakieś skomplikowane zasady postępowania, ale o podstawy, których mogą się nauczyć dzięki „Jak być genialną dziewczyną! Krótkiemu podręcznikowi kurtuazji i dobrych manier” Irène Colas z zabawnymi ilustracjami Magali Fournier (Book House, 2011).

Irène Colas zaczyna od początku, bo uczy jak zapanować nad ciekawskimi oczami, gadatliwą buzią, ruchliwymi paluszkami, hałaśliwym brzuchem, niespokojnymi stopami, przydługimi nogami, nieustannie zawodzącymi ramionami, stale wygłodniałym żołądkiem i rozczochranymi włosami. To niezwykle trudna sztuka, ale czasem wystarczy tylko trochę wysiłku, by inni zaczynali postrzegać młodą osobę jako miłą, wesołą i nade wszystko – dobrze wychowaną. U podstaw rozważań autorki leży przekonanie, że w we właściwym zachowywaniu się chodzi przede wszystkim o zdrowy rozsądek oraz okazywanie szacunku innym. Dziewczynki czytające poradnik, mogą się zastanawiać, czy przestrzegając skrupulatnie zasad dobrego wychowania, nie wydadzą się sztywne albo nudne. Autorka odpowiada: „Nie, jeśli pozostaniesz naturalna i na luzie. Dobre maniery nie stoją w sprzeczności z fantazją i poczuciem humoru”. Tej zasadzie doskonale odpowiada forma książki oraz znajdujące się w niej ilustracje.

„Jak być genialną dziewczyną!” jest książką składającą się z dobrych rad, propozycji samodzielnego przetestowania pewnych zachowań oraz różnych quizów, za pomocą których można sprawdzić, czy jest się dobrze wychowanym człowiekiem. Nie spotkacie się w niej jednak z mentorskim tonem, ale z językiem prostym, czasem potocznym, dokładnie takim, jaki jest dobrze znany nastoletnim dziewczynom. Autorka wypowiada się tu raczej z pozycji przyjaciółki, dobrze znanej rówieśniczki, w niczym nie przypomina dorosłego, którego rady mogłyby zostać zignorowane. Dopełnieniem tekstu są humorystyczne, wprowadzające nastrój swobody i młodzieżowej beztroski ilustracje Magali Fournier. Jest to więc połączenie atrakcyjnych dla młodej czytelniczki elementów, tworzących w całości poradnik, z którego nie będą mogły zrezygnować.

Podręczniki dobrego wychowania są bardzo potrzebne, zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom będącym w każdym wieku. Wielu z nich trzeba przypominać nawet podstawy właściwego zachowywania się. „Jak być genialną dziewczyną!” jest pozycją, która dzięki trafiającemu do młodzieży tekstowi i humorystycznym ilustracjom nie zostanie pominięta przez młode czytelniczki.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz