GÓRA

Ja i wszechświat, czyli poszukiwanie własnego miejsca w świecie!

Podejmując aktywność twórczą, dzieci budują własne miejsce w świecie. Trzeba więc dostarczać im atrakcyjnych narzędzi, które będą je motywować do twórczego działania. W poznawaniu przestrzeni własnego życia, pomocna okaże się z pewnością książka – Odlot. Odjechany wszechświat z ilustracjami Diany Karpowicz.

Odlot. Odjechany wszechświat jest opowieścią obrazkową, w której mały chłopiec poznaje swoje miejsce we wszechświecie. Najpierw odbiorca widzi go w jego pokoju, domu, dzielnicy, dalej w przestrzeniach – miasta, regionu, kraju, planety, orbity okołoziemskiej. Dzieci widzą, w jakiej odległości od Ziemi znajdują się inne planety i Księżyc. Uczą się, czym jest Układ Słoneczny, a więc odkrywają największe tajemnice świata i wszechświata. Piękne ilustracje Diany Karpowicz obejmują całe, duże stronice. Odlot. Odjechany wszechświat będzie więc ciekawą pozycją, którą można wykorzystać nie tylko w domu, bo także w przedszkolu i szkole.

Odlot. Odjechany wszechświat nie jest zwykłą książką obrazkową. Na jej końcu zebrano pytania do każdej ilustracji. Zmotywują one do aktywnego poszukiwania odpowiedzi na nie, może także w innych tekstach. Pozwolą one też na poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin życia. Zachęcam więc rodziców i dzieci do wspólnego oglądania tej książki. Będzie ona z pewnością motywem do toczenia niekończących się rozmów.

Odlot. Odjechany wszechświat  jest ciekawym sposobem na pokazywanie dziecku, jakie jest jego miejsce w świecie. Diana Karpowicz postarała się o to, by podróż po wszechświecie była interesująca i by motywowała do własnej aktywności twórczej. Jestem więc przekonana, że książka ta będzie nie tylko motywem do odlotowej zabawy, bo także inspirującym pomysłem na zgłębianie własnej wiedzy z różnych dziedzin życia.

Diana Karpowicz, Odlot. Odjechany wszechświat, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2016. ISBN: 978-83-7887-146-0. 32 strony. Troy-Dystrybucja.

 

 

 

 

 

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz