GÓRA

Irena Sendlerowa: Ważny jest człowiek i tyle

Irena Sendlerowa jest przykładem człowieka, który nie zawahał się narazić swojego życia i życia swoich najbliższych, żeby ratować ludzi z warszawskiego getta. Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej Anny Czerwińskiej-Rydel jest historią bohaterstwa Ireny Sendlerowej, ale też wielu innych ludzi, bez których nigdy nie udałoby się uratować tak wielu osób.

Rok 2018 ogłoszony został rokiem Ireny Sendlerowej, która w czasie wojny nie zawahała się narazić własnego życia i także życia swoich najbliższych dla ratowania dzieci i dorosłych z warszawskiego getta. Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej wydane zostały w serii Wojny dorosłych – historie dzieci. To jest znakomita seria, która pokazuje dramatyczne losy najmłodszych uczestników najróżniejszych wojen. A życiorys Ireny Sendlerowej jest dowodem na to, że nawet w świecie pozbawionym podstawowych wartości moralnych i w czasach, kiedy człowiekowi za uratowanie drugiego człowieka grożono śmiercią, byli ludzie, którzy wykazywali się największym bohaterstwem. Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego tatuś… – mówiła Irena Sendlerowa. Innym zaś razem napisała: Ważny jest człowiek i tyle.

Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej to jest książka o wielkim bohaterstwie. Wzrusza i motywuje do zastanowienia nad naszymi wyborami, nad istnieniem dobra i zła zwłaszcza we współczesnym świecie. To jest też lektura trudna, bo pokazuje wojnę, w której uczestniczą dzieci. Emocje towarzyszące czytanej opowieści, doskonale oddały ilustracje Macieja Szymanowicza. Listy w butelce są więc opowieścią, którą znać powinien każdy z nas i jak zawsze przy tak ważnych tekstach, zachęcam do ich wspólnego czytania rodziców i dzieci. Wiele tu trzeba będzie wyjaśnić, a być może książka stanie się pretekstem do rozmowy o sprawach najważniejszych – o miłości, poświęceniu, o życiu i śmierci.

Wojny tworzą dorośli, a najbardziej zagrożone są w nich dzieci. Nie umieją się bronić. Potrzebują pomocy ludzi o wielkim sercu, którzy nie zawahają się narazić własnego życia dla ratowania tych najmniejszych i najbardziej bezbronnych. Irena Sendlerowa ratowała też dorosłych. A o jej bohaterstwie i o bohaterstwie współpracujących z nią ludzi świadczą tytułowe listy w butelce. Anna Czerwińska-Rydel wzrusza, ale daje też świadectwo istnienia dobra w czasach najmniej dobru sprzyjających, uczy tolerancji i walki o ludzką godność. Bo ważny jest człowiek i tyle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Czerwińska-Rydel, Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2018. Ilustrator: Maciej Szymanowicz. ISBN: 978-83-7672-548-2. 120 stron. Seria: Wojny dorosłych – historie dzieci.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz