GÓRA

Impreza kiedyś musi się skończyć

melanzeria-390Życie na melanżu intryguje i wciąga, zwłaszcza tych, którzy stają się gwiazdami. To oni zdają się wygrywać. Mają pieniądze, wszyscy spełniają ich zachcianki, są wpływowi i piękni. Tu nie obowiązują żadne zasady. Kobiety poszukują zamożnych, starszych kochanków. Mężczyźni wchodzą w otwarte związki, które niewiele mają wspólnego z miłością. Anna Klara Majewska w Melanżerii opowiada o ludziach, którzy postanowili zrobić wszystko, by osiągnąć sukces i bogactwo. Szybko okazuje się, że spełnianie marzeń, czasem niewiele ma wspólnego ze szczęściem.

Melanżeria jest opowieścią przygnębiającą. Czytelnik nie znajduje w niej ani pocieszenia, ani też szczęśliwego zakończenia. Jest to historia młodych ludzi, którzy postanawiają podbić świat. Imprezy, seks, pieniądze i sława, to jedyne wartości, które wybierają w swoim życiu. Czasem tylko budzi się w nich tęsknota za prawdziwą miłością, spokojną rodziną i stabilizacją. Tego mieć nie mogą, więc bawią się dalej. Wydaje im się, że są szczęśliwi. Losy Izy, Tomka i Anity zostają połączone, mimo że wiele ich ze sobą nie wiąże. Nie mają nikogo innego, więc mogą liczyć tylko na siebie. Ich beztroskie życie legnie w gruzach, kiedy pojawią się przeciwności, których nie można pokonać.

Anna Maria Majewska w mocny sposób pokazała czytelnikowi, jak może wyglądać życie, kiedy człowiek nie ceni niczego więcej, prócz wartości materialnych. Jeśli komukolwiek wydaje się, że celebryci i gwiazdy nieustannie imprezujący, zmieniający kochanków, goniący za sławą i bogactwem są szczęśliwi, jest w błędzie. Życie na melanżu kiedyś musi się skończyć. Przychodzi taki moment, kiedy trzeba wybrać coś, co daje poczucie bezpieczeństwa i odrobinę choć prawdziwego uczucia. Bohaterowie Melanżerii budzą przede wszystkim współczucie. Nigdy nie doświadczają prawdziwej miłości, nie umieją więc o tę miłość walczyć. Ileż razy słyszeli z ust swoich najbliższych, że wartość mają ci, którzy osiągnęli sukces i są bogaci. Chcąc sprostać wymaganiom rodziny, spełniając własne marzenia, rujnują życie swoje i swoich znajomych.

Melanżeria poruszy zwłaszcza młodych czytelników. Pokaże, jak niewiele szczęścia daje to wszystko, co zachwyca nas, kiedy oglądamy kolorowe czasopisma i telewizję. Anna Klara Majewska przekonuje, że życie w blasku fleszy, sława i pieniądze nie przyniosą spełnienia i radości, jeśli nie będą łączyły się z miłością i przyjaźnią. Czasem trzeba zdjąć różowe okulary i wziąć odpowiedzialność za swoje działania. Oby nie stało się to zbyt późno, jak w życiu książkowych bohaterów.

Anna Klara Majewska, Melanżeria, Wielka Litera, Warszawa 2016. ISBN: 978-83-8032-116-8. 256 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz