GÓRA

Imieniny Jana Kochanowskiego

Imieniny JanaIMIENINY JANA KOCHANOWSKIEGO

20 czerwca 2015, od g. 12.00

Ogród Krasińskich, wstęp wolny


Pisarze, poeci, literaturoznawcy, aktorzy i muzycy spotkają się po raz czwarty na Imieninach Jana Kochanowskiego. Kiedy awangarda jest awangardowa? C
zy pisarze lubią krew? Komu potrzebne są nagrody literackie? – w tym roku będziemy eksperymentować, pytać i szukać odpowiedzi.


20 czerwca Ogród Krasińskich stanie się literackim sercem Warszawy.

Biblioteka Narodowa zaprasza do Ogrodu Krasińskich na 4. edycję Imienin Jana Kochanowskiego. W programie znalazły się między innymi spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki. Wszystko odbędzie się na trzech scenach w towarzystwie kilkudziesięciu wydawnictw oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.

Tematem przewodnim 4. edycji Imienin będzie twórczość Franciszki i Stefana Themersonów, jednych z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.
Jan Gondowicz, Klara Kopcińska i Robert Pruszczyński będą rozmawiać o tym, czy „Wykład profesora Mma” z 1953 nadal jest wywrotowy, a następnie w trakcie literackiego meczu aktorzy i dziennikarze zmierzą się z fragmentami powieści Stefana.

Themersonowie to autorzy najciekawszych polskich bajek dla dzieci. Dlatego w programie Imienin nie zbrakło wydarzeń dla najmłodszych. Wieczorynkę „Święty Franciszek” na podstawie opery Stefana Themersona wyreżyseruje Tomasz Cyz, a Józef Wilkoń poprowadzi zajęcia działające na wyobraźnie zatytułowane „Wilkoń i Wilk”. Poza tym, warsztaty z elementami biblioterapii oraz „Koncercik na oko i ucho” z udziałem samych dzieci.

Całodniowy program zakończy energetyczny dansing z zespołem Mitch & Mitch.

A oto wybrane propozycje programowe Imienin Jana Kochanowskiego 2015:

14.00 „Czy pisarze lubią krew?” – Rozmowa z Elżbietą Cherezińską i Szczepanem Twardochem
o powieści historycznej, okrucieństwie i popkulturze. Prowadzenie: Miłada Jędrysik

14.00 „Czy powieści Stefana Themersona są awangardowe?” – Rozmowa z Janem Gondowiczem
i Klarą Kopcińską o wywrotowym potencjale powieści. Prowadzenie: Robert Pruszczyński 

16.00 – Fabularny przewodnik po ostatnich pożegnaniach – spektakl Klubu Komediowego

17.00 – Mecz literacki na utwory Stefana Themersona oraz poetów awangardowych poprowadzi dziennikarz Grzegorz Markowski. Udział biorą: Iwona Bielska, Joanna Brodzik, Urszula Dudziak, Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Marian Opania, Katarzyna Warnke, Zbigniew Zamachowski i inni.

19.00 – „Po co są nagrody literackie?” – rozmowa z Małgorzatą Łukasiewicz, Jackiem Dehnelem
i Szymonem Kloską. Prowadzenie: Justyna Sobolewska

20.00 – „Pieśń świętojańska o sobótce” – tekst Jana Kochanowskiego w aranżacji Magdaleny Tejchmy wykona Ania Rusowicz.

 21.30 Dansing z zespołem Mitch & Mitch

 

Szczegółowy program oraz więcej informacji na: www.bn.org.pl/imieninyjana

KONKURS #CZYTAMWPLENERZE

Kochasz czytać w plenerze? Pokaż nam jak to robisz i weź udział w konkursie. Trzy najlepsze zdjęcia oznaczone #czytamwplenerze nagrodzimy „wieżami książek przekazanymi przez partnerskie wydawnictwa – jest o co walczyć! Śledźcie uważnie nasze wydarzenie na FB: http://bitly.com/ImieninyJanaKochanowskiego.

Pracownia Szumu

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!