GÓRA

Ile nieszczęść może znieść człowiek?

Central_ParkWystarczy przeczytać „Central Park”, żeby wiedzieć, co sprawia, że Guillaume Musso jest uznawany za mistrza thrillera i najpoczytniejszego pisarza francuskiego. Powieść wywołuje silne emocje, nieustannie potęguje się w niej poczucie zagrożenia wynikające z  prześladowania przez groźnego przestępcę. Pogłębia się też stan niepewności i niesamowitej atmosfery. Główny bohater zaś w najwymyślniejszy sposób poddawany jest terrorowi psychicznemu. Choć niektóre z rozwiązań wydają się absurdalne, „Central Park” ma wszystko, czego można oczekiwać od thrillera.

Kiedy czytelnik poznaje główne postacie – Gabriela i Alice – nie spodziewa się, co kryje się za ich tajemniczym spotkaniem. Budzą się na ławce w Central Parku, są spięci kajdankami i nigdy wcześniej się nie widzieli. Co im się przytrafiło? Nie zgaduj. Szkoda czasu. Guillaume Musso stworzył historię, której nie będziesz w stanie przewidzieć. Czytelnik utożsamia się zwłaszcza z Alice, która swoim tragicznym losem wzbudza współczucie. Doświadczyła tylu nieszczęść, ilu nie jest w stanie udźwignąć normalny człowiek. Dlatego podziwia się jej upór i siłę. Zwłaszcza, że zakończenie opowieści pokazuje, w jak makabryczną grę została wciągnięta i jakie z kolejnych nieszczęść kryje się za tragicznym biegiem zdarzeń.

Guillaume Musso zwykle też łączy atmosferę thrillera z uwydatnionym wątkiem miłosnym. W „Central Parku” miłość Alice wiąże się z najtragiczniejszym momentem w jej życiu. Są to z pewnością wydarzenia, które budzić będą najsilniejsze emocje czytelników. Sadzę, że na tym należało poprzestać. Zakończenie powieści jest zbyt ckliwe i oczywiste, co przy tylu zwrotach akcji i zaskoczeń wydaje się wręcz nienaturalne.

„Central Park” jest powieścią, która nieustannie każe przeżywać czytelnikowi najsilniejsze emocje. Guillaume Musso piętrzy napięcie i kiedy wydaje się, że zagadka została rozwiązana, zaskakuje, dokonując niespodziewanego zwrotu akcji. Z tą książką nie będziecie się nudzić, będzie was wzruszać i przerażać, aż poznacie prawdę, której się nie spodziewaliście.

Guillaume Musso, Central Park, Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c., Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: Central Park. Tłumaczenie: Joanna Prądzyńska. ISBN: 978-83-7885-384-8. 352 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!