GÓRA

Idziemy po kulturę dla młodzieży!

Dzisiaj oficjalnie rozpoczęliśmy projekt Idziemy po kulturę!. Zainaugurowała go Dorota Lipińska, którą przywitaliśmy przede wszystkim jako przedstawicielkę Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Dzieci, ale też promotorkę czytelnictwa i znawczynię literatury dziecięcej oraz młodzieżowej.

Idziemy po kulturę! Jest projektem skierowanym do młodzieży, realizowanym w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. To młodzież go realizuje i przygotowuje każde spotkanie, szkolenie, a w grudniu – konferencję i targi książki młodzieżowej. Dzięki działaniom młodych ludzi z Grodziska Mazowieckiego stworzymy przestrzeń, w której będą mogli opowiedzieć o tym, co czytają, ale też w co grają, czego słuchają i co oglądają. Będą brać udział w szkoleniach i spotkaniach, podczas których nauczą się, jak promować literaturę i jakie trzeba mieć kompetencje, żeby pracować w szeroko pojętej kulturze. 

Dorota Lipińska opowiedziała młodzieży o tym, czym jest kultura i jakie jest jej miejsce w gospodarce. Wskazała jednocześnie na innowacyjność, jako na główny czynnik rozwoju świata. W innowacyjności ogromną rolę odgrywa wyobraźnia, która rozwija się dzięki czytaniu. Dorota Lipińska rozmawiała z młodzieżą o tym, co dzisiaj czytają młodzi ludzie, po jakie książki i prasę sięgają, w jakie miejsca zaglądają w internecie. Mówiła również o działaniach IBBY i promocji czytelnictwa, poszukując najlepszych sposobów tworzenia mody na czytanie wśród nastolatków.

Wspólnie doszliśmy do wielu ważnych wniosków. Dostrzegliśmy potrzebę stworzenia targów książki młodzieżowej. Mamy nadzieję, że uda nam się je zorganizować w grudniu w Grodzisku Mazowieckim. Uświadomiliśmy sobie, jak pozytywnie targi mogą wpłynąć na rozwój turystyki w naszym mieście i na jego promocję. Uznaliśmy również, że ważną częścią promocji czytelnictwa wśród młodych ludzi są oni sami i ich wzajemne polecanie sobie książek oraz innych dóbr kultury. Dorota Lipińska wskazała także, jak ważna jest współpraca. Jeśli będziemy pracować wspólnie, aby zrealizować wyznaczony sobie cel, stworzymy przestrzeń, w której znajdziemy literaturę odpowiadającą wszystkim naszym potrzebom.

Idziemy po kulturę! Zachęcamy, abyście włączali się do naszego projektu.

Polubcie nasz fanpage Idziemy po kulturę!

Jako koordynatorka tego projektu, odpowiem na wszystkie pytania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obejrzyj zapis spotkania!

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz