GÓRA

I love Olimp

Moja pierwsza mitologia 1Mity towarzyszyły człowiekowi od czasów najdawniejszych. Za ich pomocą wyjaśniano wszystko to, co było obce i nieznane. Dzięki temu dla starożytnych Rzymian i Greków stawały się tekstami najważniejszymi. Do dnia dzisiejszego fascynują, przekazując uniwersalne prawdy. Przede wszystkim jednak pokazują, jak żyli ludzie, jakie były ich wierzenia i kultura. Czytanie mitologii jest zawsze niesamowitą podróżą do świata pełnego niebezpieczeństw, ale też dobra i zła, miłości i namiętności. Dzięki Katarzynie Marciniak i jej wspaniałej „Mojej pierwszej mitologii” współczesne dzieci mogą poznać mity i ich znaczenie w dzisiejszych czasach. 

Jeśli przyjrzycie się życiorysowi Katarzyny Marciniak, możecie być pewni, że pod względem merytorycznym książka ta będzie stać na najwyższym poziomie. Autorka jest badaczką antyku i profesorem nadzwyczajnym na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Była uczennicą profesora Jerzego Axera, znanego polskiego filologa klasycznego. Po przeczytaniu „Mojej pierwszej mitologii”, uznać muszę ją również za bardzo dobrą pisarkę dla dzieci. Dzięki interesującej formie przekazuje małym czytelnikom treść mitów, które czasem dotyczą spraw najtrudniejszych.

I love OlimpKsiążka została podzielona na dwie części. Pierwsza to „Dzieciństwo bogów i ludzi”, druga – „Przygody herosów”. Ponadto rozdziały posiadają trójdzielną budowę. Teksty opowiadające kolejne mity – czasem kilka mitów dotyczących jednej postaci – składają się z historii, jaką przekazują nam zwierzęta lub ludzie. Tutaj opowieść bohaterów jest przerywana opowieścią mitologiczną. Następnie pojawia się fragment, w których autorka omawia współczesne znaczenie mitu. Ostatnią część stanowi krótkie opowiadanie, w którym bohaterami są współcześni ludzie, używający w codziennym życiu związków frazeologicznych zaczerpniętych z mitologii. Wszystko to stanowi całość, podczas czytania której dzieci poznają treść mitów, delektują się interesującymi historiami, poznają imiona i atrybuty bogów oraz herosów, a przy tym uczą się nieświadomie używania mitologizmów. Do tego dodać trzeba dużą dozę dobrego humoru, co sprawia, że mali czytelnicy uwielbiają tę książkę.

Wartość opowiadanych historii podnoszą ilustracje cenionej przeze mnie Marty Kurczewskiej. Artystka tworząc zabawne obrazki, bardzo wyraźnie zaznaczyła uniwersalizm mitologicznych tekstów, a więc ich aktualność i powiązania między starożytnością i współczesnością. Wspomnieć trzeba jeszcze o pięknym wydaniu książki. Należy ona do serii „Z Biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia”, w której najwartościowsze teksty dla dzieci wydawane są w najpiękniejszej oprawie.

„Moja pierwsza mitologia” to zbiór mitów i opowieści, które zainteresują wszystkie dzieci. Dzięki nim Katarzyna Marciniak wzbudza w małych czytelnikach miłość do kultury starożytnych Rzymian i Greków. A trzeba wiedzieć, że stanowi ona fundament literatury i sztuki kolejnych pokoleń ludzi.

Katarzyna Marciniak, Moja pierwsza mitologia. Księga pierwsza, Nasza Księgarnia, Warszawa 2013. Ilustracje: Marta Kurczewska. ISBN: 978-83-10-12428-9. 280 stron. 

W recenzji wykorzystano zdjęcie strony 131.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!