GÓRA

Herta Müller i spotkanie z niemiecką literaturą na Warszawskich Targach Książki

Stoisko o powierzchni 220 metrów kwadratowych, 66 wystawców, przedstawiciele 23 wydawnictw, 11 autorów i około 800 książek – tak będzie wyglądała wizyta Niemiec, Gościa Honorowego 8. Warszawskich Targów Książki. Swój udział w Targach zapowiedziała także laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller. Niemieckie stoisko będzie można odwiedzać na PGE Narodowym od 18 do 21 maja. Program wydarzeń Gościa Honorowego został przygotowany przez Frankfurckie Targi Książki oraz warszawski Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Nasze motto w tym roku to Worte bewegen/Siła słów. Pragniemy ukazać różnorodność niemieckiej literatury. Autorki i autorzy przyjeżdżający z Niemiec reprezentują pełną gamę gatunków literackich – od literatury pięknej przez reportaż polityczny aż po kryminały i książki dla dzieci – opisuje dyrektorka projektów międzynarodowych Frankfurckich Targów Książki, Bärbel Becker.

W Targach weźmie udział 11 niemieckich autorów, a wśród nich gość specjalny: laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller. Do Warszawy przyjadą także: Wolfgang Bauer, Ulrike Draesner, Jakob Hein, Daniela Kohl, André Kubiczek, Charlotte Link, Ulrike Guérot, Daniela Seel, Alice Pantermüller oraz Jurij Andruchowycz.

W przeddzień Warszawskich Targów Książki (17 maja, godz. 19:00) Ambasador Federalnej Republiki Niemiec w Polsce, Rolf Nikel zaprosi na debatę Nasz obraz sąsiada: relacje kulturalne pomiędzy Polakami i Niemcami. W rozmowie wezmą udział: pisarz Artur Becker i socjolożka Karolina Wigura. Spotkanie poprowadzi Andrzej Kaluza z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt (wymagana wcześniejsza rejestracja: ku-s1@wars.diplo.de).

Jednym z najbardziej oczekiwanych gości niemieckiego stoiska będzie laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller – w żadnym innym kraju nie przetłumaczono tylu powieści pisarki, co w Polsce (na długo przed jej Nagrodą Nobla w 2009 roku). Autorka w rozmowie z Adamem Krzemińskim opowie o ojczyźnie i języku, literaturze i polityce, przeszłości i teraźniejszości. Spotkanie zatytułowane W każdym języku siedzi w słowach inna para oczu (18 maja, godz. 14:30) zainauguruje działalność niemieckiego stoiska. Spotkanie z pisarką rekomenduje także Bärbel Becker:

Szczególnie polecam rozmowę noblistki Herty Müller z publicystą Adamem Krzemińskim oraz dyskusję Młodość w komunizmie, w której udział wezmą pisarki i pisarze z pokolenia 40-latków w Polsce i w Niemczech: André Kubiczek, Jakob Hein oraz Wioletta Grzegorzewska i Justyna Bargielska. Na stoisku niemieckim czekać będzie na czytelników ponad 800 nowości wydawniczych – dodaje Becker.

W programie Gościa Honorowego nie zabraknie spotkań, podczas których podejmowane będą ważne i aktualne problemy. Za słowo i wolność. Szanse i zagrożenia w czasach zmian politycznych (18 maja, godz. 16:00) to dyskusja, w której udział wezmą: Artur Becker, Ewa Wanat, Marek Cichocki i Alexander Skipis (Niemiecki Związek Wydawców i Księgarzy). Prowadzenie: Gerhard Gnauck. Paneliści wspólnie zastanowią się nad kwestią wolności słowa i cenzury w ich pracy pisarskiej oraz dziennikarskiej. Niemniej istotna dla współczesnych realiów okaże się debata Quo vadis, Europo? (20 maja, godz. 14:00). Pisarz Jurij Andruchowycz, socjolożka Ulrike Guérot oraz publicystka Magdalena Grochowska, czyli troje autorów z trzech różnych krajów spróbuje wymienić się swoimi opiniami o sytuacji pogrążonej w kryzysie Europy oraz jej przyszłości. Rozmowę poprowadzi Jacek Żakowski.

Wydarzenia zaproponowane przez Gościa Honorowego zainteresują również miłośników powieści z dreszczykiem. Czy istnieje jest jakaś recepta na stworzenie bestsellera? – z tym pytaniem zmierzy się Charlotte Link. Autorka 23 powieści i kryminałów o łącznym nakładzie ponad 26 milionów zdradzi wszystko, co każdy chciałby wiedzieć o pisaniu książek: Skąd artystka czerpie swoje historie? Jak zbiera i bada fakty? Czy naprawdę nie robi przez cały dzień nic innego niż pisanie? Pytania będzie zadawać młodzież od 14 roku życia (19 maja, godz. 12:00).

Charlotte Link podzieli się również wiedzą na temat psychologii mordercy i ofiary w nawiązaniu do swojej najnowszej powieści Oszukana (20 maja, godz. 13:00), natomiast podczas dyskusji Ladies of Crime pisarka wymieni się doświadczeniami twórczymi z polską autorką kryminałów, Katarzyną Puzyńską (20 maja, godz. 16:00). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Montgomery.

Wiele atrakcji czeka także najmłodszych czytelników. Wystarczy wymienić tu warsztaty z ilustratorką Danielą Kohl m.in. z tworzenia komiksów (19 maja, godz. 12:30) czy z rysowania zwierząt (20 maja, godz. 12:00). Pisarka Alice Pantermüller opowie natomiast o swojej zabawnej bohaterce, Zuzie Łobuzie, która ma dwóch ośmioletnich braci i uwielbia zwierzęta – potrafi nawet zaklinać węże.

Liczne wydarzenia na niemieckim stoisku pokażą, jak zróżnicowana jest kultura w Niemczech. Wspólnie z Frankfurckimi Targami Książki zapraszamy na dyskusje o literaturze, o aktualnych tematach społeczno-politycznych, o zagadnieniach rynku księgarskiego. Osobiście pragnę zwrócić uwagę czytelników i czytelniczek na wspólne spotkania niemieckich i polskich autorów i autorek, między innymi Jakoba Heina, Artura Beckera, Ulrike Draesner oraz Beaty Chomątowskiej, Julii Fiedorczuk, Jerzego Sosnowskiego, którzy rozmawiać będą o swoich małych ojczyznach, miastach i domach – słowem miejscach, które odgrywają ważną rolę w ich  twórczości – podsumowuje dyrektor warszawskiego Goethe-Institut, Christoph Bartmann.

Frankfurckie Targi Książki (Frankfurter Buchmesse), czyli 7 150 wystawców ze 106 krajów, 278 000 odwiedzających, ponad 4 000 wydarzeń oraz 10 000 akredytowanych dziennikarzy, w tym 2 400 bloggerów – wszystko to czyni je największymi targami specjalistycznymi międzynarodowego rynku wydawniczego. Od roku 1976 merytoryczny akcent Targów wyznacza zmieniający się corocznie Gość Honorowy, który odwiedzającym prezentuje w urozmaicony sposób swój rynek książki, literaturę i kulturę. Frankfurckie Targi Książki organizują udział niemieckich wydawców w 20 międzynarodowych targach książki oraz na przestrzeni całego roku specjalistyczne wydarzenia na międzynarodowych rynkach. Frankfurckie Targi Książki jest firmą córką Niemieckiego Związku Wydawców i Księgarzy. Więcej informacji: www.book-fair.com

Partnerzy Gościa Honorowego: Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Frankfurckie Targi Książki/ Frankfurter Buchmesse, Goethe-Institut

Więcej informacji i pełen program Gościa Honorowego dostępny na stronie Warszawskich Targów Książki!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz