GÓRA

Grudniowe spotkanie czytelnicze dla młodzieży

Na grudniowym BookNow. Młodzieżowym spotkaniu czytelniczym, organizowanym przeze mnie w grodziskiej bibliotece, najpierw oglądaliśmy wręczenie literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Później rozmawialiśmy o książkach, filmach i serialach.

Głównym tematem naszych rozmów był artbook Karoliny Grabarczyk Czarny Kapturek z ilustracjami Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. To ważny tytuł, który naprawdę nam się spodobał. Kasia Mandes: Jestem pod wrażeniem tej książki. Każde zdanie jest tutaj po coś, ma znaczenie. Opowiadałam również o książkach, które zrobiły na mnie duże wrażenie – Marty Kisiel Małe Licho i tajemnica Niebożątka oraz Małe Licho i anioł z kamienia. Ważnymi pozycjami na mojej liście do polecenia znalazły się jeszcze – Marianne Pfeffer Gjengedal, Klaudia Iga Pérès Nienasycone. 14 sławnych kobiet i 99 stylowych przepisów, Głupota. Nieoficjalna biografia. Wybór i opracowanie: Jean-François Marmion, Sarah Rees Brennan Chilling Adventures of Sabrina. Sezon na czarownice (książka i serial), Ashley Elston 10 randek w ciemno, Carolyn Keene Nancy Drew. Było też o młodzieżowych słowach roku.

BookNow. Młodzieżowe spotkania czytelnicze zorganizowałam dla wszystkich czytelników powyżej 14. roku życia. Chcesz wiedzieć, co nowego dzieje się na rynku książki młodzieżowej? Interesujesz się filmem? Oglądasz seriale? Przyjdź na spotkanie. Rozmawiamy o różnych formach opowiadania świata, skierowanych do młodego odbiorcy. Łączymy media. Olga Tokarczuk w swojej przemowie noblowskiej stwierdziła: Możemy mieć dziś wielką satysfakcję, że jesteśmy świadkami powstania nowego sposobu opowiadania świata, jaki niesie ze sobą serial filmowy (…). Pierwsze dwie dekady XXI wieku z pewnością należą do seriali. Ich wpływ na sposoby opowiadania (i przez to też rozumienia) świata jest rewolucyjny.  

Na BookNow. Młodzieżowych spotkaniach czytelniczych chcę sprawić, żeby dostęp do książek, filmów i seriali był łatwiejszy dla wszystkich młodych odbiorców. Organizuję konkursy, w których można wygrać książki, filmy i bilety do kina. Wymieniamy się tekstami i dzielimy się wiedzą o tym, gdzie w legalny sposób można cieszyć się kulturą. Robimy zestawienia i rankingi. Dzielimy się swoimi spostrzeżeniami także na fanpage’u Idziemy po kulturę!

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz