GÓRA

Gorące opowiadanie nie tylko na lato

Idealne matkiFilm „Idealne matki” z Robin Wright i Naomi Watts powstał na podstawie opowiadania Doris Lessing, „Dwie kobiety”. Fanom filmu i prozy Doris Lessing polecić można nowe wydanie opowiadania, które staje się lekturą obowiązkową przed obejrzeniem ekranizacji.

Doris Lessing, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, oddała w ręce czytelników opowiadanie elektryzujące i intrygujące. Mimo swej przewidywalności, bo przecież w opisach promujących tę pozycję powiedziano bardzo dużo, nie pozwala na zamknięcie książki, jeśli nie została ona przeczytana do końca.

Jest to historia dwóch kobiet, Roz i Lil. Od zawsze były przyjaciółkami i od zawsze żyły razem. Nawet kiedy wyszły za maż, zamieszkały w sąsiedztwie. Synów urodziły niemal w tym samym czasie. Między tą czwórką, matkami i dorosłymi już synami, narodziła się namiętność, którą trudno poskromić. Choć wiele się zmieniło, tak naprawdę ona nigdy nie wygasła.

Czytając o takich romansach, można być oburzonym. Jednak relacje bohaterów opowiadania Doris Lessing czytelnika nie bulwersują. Poznając historię przyjaźni kobiet, uzmysłowić sobie można, jak doskonały związek tworzyły one ze sobą. Ich romans, będąc jakby kontynuacją dawnego porządku, zdaje się być naturalną koleją rzeczy. Tak naturalną, że kiedy następują zmiany, czytelnik zastanawia się, w jakim celu próbowano wprowadzić normalność, która wszystkich unieszczęśliwia, a która nigdy normalnością nie będzie.

Lessing w niezwykle obrazowy, możliwy do doświadczania wszystkimi zmysłami sposób, opisała urok zatoki i niewielkiego cypla, a także najbliższego otoczenia kobiet. Czytając tę książkę, niemal czuje się na skórze orzeźwiający powiew wiatru i morską bryzę. Fascynują opisy zlizywanej z ciała soli, co staje się gestem-symbolem, pokazującym jak mocno związane są ze sobą przyjaciółki i później – kochankowie.

„Idealne matki” budzą pożądanie oraz wzbudzają tęsknotę za latem, słońcem i morzem. To opowiadanie może oburzać, ale przez to nigdy nie przestanie intrygować, bo ciąg dalszy rodzi się tylko w wyobraźni czytelnika…

Doris Lessing, Idealne matki, Wielka Litera, Warszawa 2013. Tytuł oryginału: The Grandmothers. Tłumaczenie: Bohdan Maliborski. ISBN: 978-83-64142-04-8. 112 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz