GÓRA
Gdy ogień gaśnie

Gdy uwierzysz fałszywemu Prorokowi

Kiedy człowiek rozpaczliwie pragnie w coś wierzyć, jest w stanie poświęcić życie. Odda wszystko, co posiada, nawet własne dzieci. Gdzieś na teksańskiej pustyni jeden nikczemnik postanowił zostać królem i otoczyć się tłumem mężczyzn oraz kobiet. Uczynił ich swoimi niewolnikami. Oszukał i odarł z godności. Oni mu uwierzyli, stając się Legionem Pana. Will Hill w swojej książce Gdy ogień gaśnie opowiedział, jak wygląda życie w sekcie. Ta historia przeraża, ale została napisana tak, że nie będziecie mogli jej przerwać przed zakończeniem powieści.

Moonbeam, opowiadając tę historię, ma siedemnaście lat. Była dzieckiem, kiedy wraz ze swoimi rodzicami przekroczyła bramę sekty Święty Kościół Legionu Pana. Przez wiele lat obserwowała, jak tłum kobiet i mężczyzn spełnia zachcianki Proroka. Jego ustami przemawiał Pan, opowiadając o złych zamiarach sług Węża i Rządu, żyjących za ogrodzeniem sekty i pragnących ich za wszelką cenę zgładzić. Legion stanowili wybrańcy, którzy żyjąc wedle zasad Proklamacji Świętego Kościoła Legionu Pana, wiernie spisanego przez najpokorniejszego Sługę Pańskiego, Ojca Johna Parsona, mogli doświadczyć Wniebowstąpienia, a więc po śmierci mogli zasiąść u boku Pana. Domyślacie się pewnie, że Prorok był zwykłym oszustem, który zebranym wokół niego sługom Pana zabrał wszystko – majątek, tożsamość, dzieci i godność.

 

Oblężenie w Waco

Will Hill przyznał, że Gdy ogień gaśnie jest opowieścią fikcyjną. Ale inspiracją do jej napisania było prawdziwe wydarzenie. W roku 1993 w oblężeniu siedziby sekty Gałąź Dawidowa zginęło osiemdziesięciu dwóch jej członków. Trudno to sobie wyobrazić, ale ludzie do niej należący walczyli z policją, uzbrojonymi agentami i opancerzonymi pojazdami przez blisko dwa miesiące. Oglądając relacje telewizyjne oraz później wystawę w Newseum, pisarz zastanawiał się, jak to jest możliwe, że żyją takie osoby, jak majestatyczni przywódcy sekt, którzy nie wahają się żerować na strachu i wierze ludzi, by zaspokoić swoją rządzę władzy. Niepokojące jest również to, że istnienie sekt nie jest problemem należącym do przeszłości. Dzisiaj, w czasach kryzysu wartości i własnej tożsamości, przystępuje do nich wielu wyznawców.

 

Gdy ogień gaśnie jest ostrzeżeniem

Powieść Willa Hilla przeraża i wzrusza. Gdy ogień gaśnie jest znakomitą analizą psychologiczną młodej dziewczyny, która żyła w sekcie i która musi, w czasie przesłuchań i terapii, uporać się traumą. Bo przecież widziała tak wiele. Świadkami tych wydarzeń były też dzieci, które urodziły się już za murami sekty i nigdy nie widziały świata zewnętrznego. Przemoc psychiczna i fizyczna, kary, namawianie do donosicielstwa, seks z nieletnimi oraz przeznaczanie swoich córek na kolejne żony Proroka. Ograbianie z pieniędzy i wszelkich kosztowności oraz wymaganie bezwzględnego posłuszeństwa dla ziemskiego wysłannika Pana. To była codzienność ludzi, którzy oddali wszystko, zamykając sobie drogę powrotną do wcześniejszego życia. Will Hill ostrzega przed całkowitym poddaniem się drugiemu człowiekowi i pokazuje, jak trudna jest droga do normalności po doświadczonej traumie.

Młodemu czytelnikowi, bo książka jest przeznaczona dla odbiorcy powyżej 15 roku życia, łatwo będzie utożsamić się z Moonbeam. To jest dziewczyna, która mimo grożącego jej niebezpieczeństwa, postanowiła wyzwolić swoich przyjaciół i uwolnić ich od cierpienia. Jej historia motywuje do działania i przeciwstawiania się niesprawiedliwości. Ale Gdy ogień gaśnie nie jest powieścią łatwą, bo znajdziecie w niej wszystkie postacie zła, które mogą spotkać człowieka. Will Hill napisał książkę ważną, ale zdecydowanie dla czytelników o mocnych nerwach.

Szczegółowe informacje

Autor:Will Hill
Tytuł:Gdy ogień gaśnie
Tytuł oryginalny:After the Fire
Przekład:Mateusz Rulski-Bożek
Wydawnictwo:Zielona Sowa
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2018
ISBN:978-83-8073-759-4
Strony:520

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!