Flanagan, J. K. Johansson i Singer w Czytam to!
Witajcie na księgarnianej antresoli po raz trzeci! Tym razem polecamy kryminał, powieść i taką powieść, że hej. A dokładniej rzecz omówi nasz niezastąpiony prowadzący – Robert Kasprzycki. Odpalcie 10 odcinek Czytam to! i posłuchajcie o:
– zakończeniu trylogii Miasteczko Palokaski czyli książce Venla, która odpowiada na pytania, rodzące się podczas lektury poprzednich tomów, rozwiązuje wszystkie nitki i supełki… Świetne czytadło – co wieczór jeden tom powinien pęknąć;
– Klaśnięciu jednej dłoni, którym Richard Flanagan potwierdza swoją umiejętność operowania słowem, umiejętność rzucania pięknych zdań, które są niebanalne i zostają w pamięci na długo;
– księdze ksiąg i pieśni nad pieśniami czyli Sztukmistrzu z Lublina Isaaca Bashevisa Singera – jest w tym taka mieszanka nie tylko kabalistycznej mocy, wiary, boskości i szukania własnej drogi, ale także miłości do detalu, do małych miasteczek, do domków, do religii jako nośnika pamięci.
Finlandia, Tasmania i żydowski sztetl… to nasza propozycja na połowę lutego. Czytajcie i czerpcie z tego przyjemność!
Obejrzyjcie 10 odcinek drugiego sezonu Czytam to!
Na kolejną odsłonę Czytam to! zapraszamy tradycyjnie za dwa tygodnie
w czwartek (3 marca), jak zwykle o godz. 14.00
Do zobaczenia na kanale Wydawnictwa Literackiego.
Obejrzyjcie, udostępnijcie, polubcie!
***
Richard Flanagan, Klaśnięcie jednej dłoni, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016. Oryginalny tytuł: Sound of One Hand Clapping. Przekład: Robert Sudół. ISBN: 978-83-08-06084-1. 368 stron.
Tasmania – rozległa, tajemnicza kraina. Pewnej nocy 1954 roku osadę Butlers Gorge omiatała śnieżyca, a czarne chmury przesłoniły gwiazdy. Maria Buloh bez słowa opuściła męża i trzyletnią córkę, by nigdy do nich nie wrócić. Rozpłynęła się bez śladu. Dlaczego i dokąd odeszła? Szukając zapomnienia w alkoholu, Bojan, słoweński imigrant, odnajdzie w nim jedynie demony przeszłości – tragiczne wspomnienia z czasu wojny, a rozpacz po odejściu żony przekuje w codzienne domowe piekło dla małej Sonji. W 1989 roku, po latach spędzonych w Sydney, dorosła już Sonja odwiedza ojca. To szansa na przebaczenie, ale też i czas na podjęcie najważniejszej decyzji w życiu młodej kobiety, która będąc w ciąży, zastanawia się nad jej przerwaniem.
Richard Flanagan jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy australijskich. W 2014 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera za Ścieżki Północy. Klaśnięcie jednej dłoni to kolejna głośna powieść Flanagana, którą Wydawnictwo Literackie prezentuje polskim czytelnikom.
J. K. Johansson, Venla, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016. Oryginalny tytuł: Venla. rzekład: Sebastian Musielak. ISBN: 978-83-08-06080-3. 208 stron.
Mrożące krew w żyłach zakończenie trylogii Palokaski!
Była policjantka, spec od przestępczości internetowej i psycholog szkolny, Miia Pohjavirta, straciła przed laty ojca i siostrę Venlę. Kiedy w krótkim czasie dwoje jej uczniów ginie w tajemniczych okolicznościach, zaczyna podejrzewać, że wszystkie te sprawy mają jednak jakiś związek z nią samą.
Wyobraź sobie, że dowiadujesz się, o tym, że twój chłopak był mordercą. Wyobraź sobie, że zabił nie tylko najbardziej lubianą dziewczynę na twoim osiedlu, ale także wnuka twojego przyjaciela. Wyobraź sobie, że zaledwie kilka godzin po tym, jak twój facet morderca spada ze skały i skręca sobie kark, ty znajdujesz w bagażniku BMW twojego terapeuty ciało kolejnej swojej uczennicy. Pięknej dziewczyny, która na spotkaniach z tobą nieraz mówiła, że boi się o swoje życie. A na pierwsze spotkanie z posiadaczem BMW umówił cię twój brat, który pracuje z tobą w tej samej szkole.
Już się boisz?
Isaak Bashevis Singer, Sztukmistrz z Lublina, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016. Oryginalny tytuł: The Magician of Lublin. Przekład: Krystyna Szerer. ISBN: 978-83-08-06089-6.
Tę książkę miliony czytelników na całym świecie od lat umieszcza na liście lektur, które odmieniły ich życie. Wybitna powieść, jedno z najlepiej znanych dzieł noblisty Izaaka Bashevisa Singera, powraca w nowym wydaniu.
Jasza Mazur, choć tylko sztukmistrz, uchodził za majętnego i szczęśliwego człowieka – miał wierną żonę, romans z asystentką i kochanki w kilku miastach. Potrafił pozyskać życzliwość każdego, kogo spotkał i – przekonany o własnej wyjątkowości – zdawał się drwić z Boga swoich przodków. Poważnym moralistom, którzy usiłowali go sprowadzić na drogę cnoty, odpowiadał zawsze: “Kiedy byliście w niebie? Jak wyglądał Bóg?”. Jednak w pewnym momencie Jasza, nawykły do brania wszystkiego w posiadanie jednym gestem, poznaje w Warszawie Emilię – pierwszą kobietę, która zdaje mu się być twierdzą nie do zdobycia. Sztukmistrz zaczyna tracić rezon i spoglądać z innej perspektywy na swoje walące się w gruzy życie.
Wolna od zbędnej ckliwości historia o buncie i akceptacji, o wahaniu poprzedzającym wybór właściwej drogi i o zmaganiach z własną tradycją. Singer przekonuje, jak nieodzowne jest stawianie sobie pytań, nawet jeśli nie ma na nie poprawnej odpowiedzi.