GÓRA

Figa i jej kocie zwyczaje

Figa na wakacjachDzieci umiejące już samodzielnie czytać, zachęcam do sięgania po kolekcję Duże Litery wydawnictwa Skrzat. Dołączyła do niej opowieść Barbary Wicher – Figa na wakacjach. Jest to prosta historia przeznaczona dla początkujących czytelników, którzy kochają książki o zwierzętach i chcieliby poznać kocie zwyczaje.

Kiedy dzieci uczą się czytać, wielkość czcionki, układ tekstu, bogactwo ilustracji mają ogromne znaczenie. Przekonałam się o tym, pracując w bibliotece. Rodzice często proszą mnie o książeczki, w których tekst podzielony jest na sylaby lub taki, który jest napisany powiększonymi literami. W początkowym etapie nauki czytania, dzieci sięgają też po pozycje, które mają wyraziste obrazki, odpowiadające ich potrzebom estetycznym. Twórcy kolekcji Duże Litery wyszli naprzeciw tym potrzebom małych odbiorców literatury i włączyli do niej pozycje o przejrzystym układzie tekstu oraz prostej czcionce, która ułatwia czytanie.

Najważniejsza jest tu jednak historia. Figa na wakacjach jest opowieścią o niesfornej kotce, która uciekła swoim właścicielom podczas letniego urlopu. Przygody tytułowej bohaterki stają się argumentem potwierdzającym spostrzeżenie, że koty zawsze chodzą własnymi drogami i bardzo trudno jest je zmienić. Dzięki tej opowieści mali czytelnicy dowiedzą się również, jak wygląda wieś latem i czym się różni od miasta. Doskonałym dopełnieniem tej historii są wyraziste i duże ilustracje, które wykonał Zbigniew Dobosz.

figa_DLKiedy dziecko uczy się czytać, trzeba polecać mu pozycje, które ułatwiają nabywanie tej trudnej umiejętności. Tekst w nich powinien być przejrzysty i ułatwiający odbiór tekstu, w czym zwykle pomaga szata graficzna książki. Odpowiedzią na pierwsze czytelnicze potrzeby dzieci jest więc kolekcja Duże Litery, w której estetyczne wydanie łączy się z intrygującą opowieścią. Do Figi na wakacjach dołączono też kilka ciekawostek o kocich zwyczajach.

Barbara Wicher, Figa na wakacjach, Skrzat, Kraków 2015. Ilustracje: Zbigniew Dobosz. ISBN: 978-83-7915-320-6. 64 strony. Kolekcja: Duże Litery.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz