GÓRA

Fiep Westendorp zadziwia światem

W_domuSophia Maria Fiep Westendorp to holenderska ilustratorka, która czaruje kolejne pokolenia nie tylko holenderskich dzieci, pokazując im świat pełen pozytywnych emocji. Książka W domu, w dziczy, na ulicy. Rozbrykany słownik obrazkowy jest zbiorem wybranych ilustracji artystki. Razem tworzą pięknie skomponowaną całość, która małym czytelnikom objaśnia otaczającą ich rzeczywistość i pokazuje, że w każdej sytuacji i w każdym miejscu można świetnie się bawić.

W domu, w dziczy, na ulicy. Rozbrykany słownik obrazkowy pomoże rodzicom, nauczycielom i wszystkim tym, którzy pracują z dziećmi, wprowadzać je w nowe role życiowe i w nowe miejsca. Stanie się też pretekstem do rozmów o otaczającym je świecie. Zanim więc pójdzie się z dzieckiem do szkoły, można pokazać mu szkołę w książce i porozmawiać z nim o tym, co nowego wydarzy się w jego życiu. Fiep Westendorp przedstawiła miasto, wieś, ulicę, cyrk, park, zoo i wiele innych przestrzeni, w których mogą znaleźć się mali odbiorcy książki. Są tu również między innymi obrazki objaśniające, co jest charakterystyczne dla poszczególnych pór roku, zawodów czy różnych uroczystości. W domu, w dziczy, na ulicy jest więc także motywem do baczniejszego przyglądania się otaczającej nas rzeczywistości.

Fiep Westendorp wprowadza odbiorców swoich ilustracji w pozytywny nastrój. Bohaterowie W domu, w dziczy, na ulicy dobrze się bawią w czasie wakacji, w szkole, pracując w gospodarstwie czy przebywając w ogrodzie. Dorośli i dzieci żyją w przyjaznym dla siebie świecie. Pełno jest w nim dobrego humoru, dziecięcej ciekawości i zadziwienia codziennością. Jestem też przekonana, że po obejrzeniu W domu, w dziczy, na ulicy, każde dziecko będzie chciało stworzyć własnych Rozbrykany słownik obrazkowy.

Jeśli więc pragnie się pokazać dzieciom otaczającą je rzeczywistość, oswoić je z tym, co nowe i wywołujące lęk, albo po prostu – chciałoby się zadziwić je światem, trzeba sięgnąć po W domu, w dziczy, na ulicy. Fiep Westendorp dobrze wiedziała, jak malować, by najmłodsi mogli zachwycić się życiem.

szkola

Fiep Westendorp, W domu, w dziczy, na ulicy. Rozbrykany słownik obrazkowy, Dwie Siostry, Warszawa 2016. Ilustracje: Fiep Westendorp. Tytul oryginalny: Het grote Fiep kijkboek. Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas. ISBN: 978-83-64347-36-8. 50 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz