GÓRA

Fantastyczne zwierzęta, czyli fascynujące kompendium magizoologii

Zwykle bywa tak, że najpierw czytam książkę, później siadam do oglądania filmu. Tym razem było inaczej. Najpierw obejrzałam Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, fenomenalny film z niesamowitymi efektami specjalnymi. Później dopiero sięgnęłam po nowe, piękne wydanie Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć J. K. Rowling, podszywającej się w tej opowieści pod znawcę magizoologii – Newtona Skamandera.

Zakochani są w niej z pewnością wszyscy fani Harry’ego Pottera, ponieważ przedstawia postacie, fantastyczne zwierzęta, które pojawiają się w serii opowieści o młodym czarodzieju. Jest to historia, która dzieje się przed pierwszą częścią Harry’ego Pottera. Bohaterem tej opowieści jest wspominany Newt Scamander, a więc autor książki, którą Harry czytał w szkole magii.

Nowe wydanie Fantastycznych zwierząt Wydawnictwa Media Rodzina zyskało piękną szatę graficzną. Opatrzone zostało ilustracjami znakomitego chorwackiego artysty Tomislava Tomica. Wpływy z tego wydania zostaną przekazane organizacjom charytatywnym wspierającym dzieci i młodzież w trudnej sytuacji życiowej. 20% wpływów trafi do Comic Relief, a 80% zasili konto Lumos. W Fantastycznych zwierzętach Newt Skamander opowiada, jak powstała książka, czym są magiczne zwierzęta, dlaczego ukrywają się przed ludźmi i dlaczego magizoologia jest ważna. Następnie czytelnik poznaje fantastyczne zwierzęta, ich pochodzenie, wygląd, zwyczaje oraz ich magiczne właściwości. Fani Harry’ego Pottera dzięki temu kompendium magizoologi uzupełnią wiedzę na temat postaci pojawiających się w serii książek opowiadających o młodym czarodzieju. Fantastyczne zwierzęta uświadamiają nam również, jak wiele tracimy, kiedy przestajemy wierzyć w świat nadprzyrodzony. Wiara w magiczne zwierzęta jest podstawą naszej tożsamości, podobnie jak dawne mity, legendy i fantastyczne opowieści, które na przestrzeni wieków kształtują naszą kulturę.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć J. K. Rowling polecam nie tylko fanom Harry’ego Pottera. Od roku 2001 między innymi sprzedaż tej książki przyniosła Comic Relief już dwadzieścia milionów funtów. A wszystko to dzięki miłośnikom literatury i głównie czytelnikom serii opowieści o młodym czarodzieju.

Joanne K. Rowling, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Media Rodzina, Poznań 2017. Tytuł oryginalny: Fantastic Beasts and Where to Find Them. Ilustracje: Tomislav Tomic. Przekład: Joanna Lipińska, Andrzej Polkowski. ISBN: 978-83-8008-298-4. 152 strony.

 

 

 

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz