Dżozef, czyli literatura i jej moc sprawcza!
Dżozef Jakuba Małeckiego jest książką, po którą powinni sięgnąć wszyscy wierzący w moc sprawczą literatury. Dawno nie czytałam powieści, w której tak wyraźnie pokazano, jak czytany tekst może zmienić człowieka, zarówno pod względem psychicznym, jak fizycznym. Jakub Małecki dowodzi, że za pomocą literatury zwalczyć można drzemiące w człowieku demony, zło, strach i bariery, które nie pozwalają mu się rozwijać.
Dżozef nie jest powieścią nową. Jego pierwsza wersja została wydana w roku 2011. Teraz możemy czytać tekst gruntownie poprawiony, zwłaszcza pod względem językowym. Znajdziecie w nim historię dresiarza Grzesia, który ze złamanym nosem znalazł się w szpitalu. W tej samej sali umieszczeni zostali także biznesmen Kurz, małomówny maruda i tajemniczy Czwarty. Mężczyźni ze sobą rozmawiają, poznają siebie i swoje problemy. Nagle, za sprawą opowieści Czwartego i prozy Josepha Conrada, przestrzeń szpitalnej sali zaczyna się kurczyć.
Jakub Małecki opowiadając o bohaterach, którzy zamieszkali w jednej sali, przede wszystkim bawi. Przyglądać będziecie się przybywającym do pacjentów gościom, którzy reprezentować będą różne grupy społeczne. Zobaczycie wszystkie przypisywane Polakom przywary, śmiać się będzie z własnych przyzwyczajeń. Ale mnie najbardziej podobała się najmniej zabawna część książki, a więc opowieść Czwartego, w której istotną rolę odgrywa proza Josepha Conrada. Mężczyzna dręczony gorączkowymi majakami, każe spisywać Grzesiowi historię swojego życia – historię Stasia prześladowanego przez Kozła Drewniaka. Kozioł wyrzeźbiony przez chłopca z drewna, szybko staje się częścią jego osobowości, jego wewnętrznym demonem, który niszczy wszystko, co kocha. Co może ocalić Stasia? Literatura, a zwłaszcza proza Josepha Conrada.
Dżozef przekonuje, że książki mogą mieć moc sprawczą. Mogą zmienić człowieka, uświadomić mu, że istnieje też inne, lepsze życie. To jest fascynująca opowieść o ludzkiej przemianie i o walce z własnymi słabościami. Przeczytajcie tę książkę, ona Was odmieni.
Jakub Małecki, Dżozef, SQN Wydawnictwo, Kraków 2018. ISBN: 978-83-8129-109-5. 320 stron.