GÓRA

Dzień Bezpiecznego Internetu w Grodzisku Mazowieckim!

Przede mną pracowity tydzień. Zostałam koordynatorką działań podejmowanych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2017 jest Facebook. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. 

DBI obchodzić będziemy 7 lutego 2017 r. pod hasłem Razem zmieniamy internet na lepsze. Podczas zbliżającej się 13. edycji wydarzenia w Polsce organizatorzy chcą zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI szczególnie podkreślony zostanie potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki*.

W Grodzisku Mazowieckim rozszerzyliśmy formułę Dnia Bezpiecznego Internetu, co pozwala nam mówić o Dniach Bezpiecznego Internetu. W tym roku do podejmowanych przez nas działań włączeni zostali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej z Grodziska Mazowieckiego. Przez ostatnie tygodnie spotykaliśmy się i szukaliśmy najlepszych pomysłów na dotarcie do młodych ludzi z problematyką bezpieczeństwa w sieci. Dzięki naszym staraniom Burmistrz Grodziska Mazowieckiego i Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki mogą zaprosić na Dzień Bezpiecznego Internetu, który rozpoczyna się już 6 lutego, a kończy się 8 lutego dużą uroczystością w sali widowiskowej grodziskiego Centrum Kultury.

6 lutego zostaliśmy zaproszeni do Gimnazjum nr 3 im. Leonida Teligi w Grodzisku Mazowieckim, gdzie organizowane są happeningi, które mają na celu przybliżyć tematykę bezpieczeństwa w sieci i pokazać uczniom, że życie poza siecią internetową też jest możliwe.

Przez kilka tygodni pracowaliśmy z Młodzieżową Radą Miejską nad happeningiem, który zostanie zorganizowany w grodziskich szkołach 7 lutego. Dzięki naszym pomysłom i pracy Macieja Ostaszkiewicza powstała naklejka z kodem QR, który przekierowuje do strony internetowej www.bibliotekawsieci.pl Na stronie tej znajdziecie film, który ostrzega przed udostępnianiem zbyt wielu informacji na swój temat w mediach społecznościowych. Znajdują się tam także informacje na temat Dnia Bezpiecznego Internetu oraz wiadomości dotyczące 8 lutego, a więc inauguracji Dnia Bezpiecznego Internetu w Grodzisku Mazowieckim. Naklejki rozdawać będziemy w szkołach gimnazjalnych i średnich we wtorek 7 lutego. Towarzyszyć będą temu gry i zabawy odnoszące się swoją tematyką do problemu bezpieczeństwa w sieci.

8 lutego w sali widowiskowej Centrum Kultury opowiemy o happeningach organizowanych w poniedziałek i wtorek w grodziskich szkołach. Pokażemy, że grodziska młodzież jest żywo zainteresowana bezpieczeństwem w sieci. Następnie poprowadzę debatę, w ramach której przedstawiciele Policji i Młodzieżowej Rady Miejskiej, psycholog oraz Krzysztof Piersa, autor książki Komputerowy ćpun odpowiadać będą na pytania odnoszące się do funkcjonowania młodzieży w Internecie i możliwości, jakie daje rozwój nowych technologii. Po przerwie, podczas której będzie można porozmawiać z pisarzem i pozostałymi gośćmi oraz kupić książkę, obejrzymy film Wernera Herzoga – Lo i stało się. Zaduma nad światem. W artystycznej formie jego twórcy przedstawili historię internetu, wynikające z niego zagrożenia oraz etapy rozwoju nauki, która dzięki nowym mediom może przekraczać dotąd nieprzekraczalne granice. Co najważniejsze, Herzog pokazuje zwłaszcza moralne i społeczne konsekwencje rozwoju technologii.

Celem naszego spotkania jest uświadomienie ludziom, jakie są pozytywne i negatywne konsekwencje pojawienia się internetu oraz rozwoju nowych mediów. Bardzo ważnym aspektem jest również pokazanie im, że zagrożenia, o których będziemy mówić, nie dotyczą anonimowych ludzi, żyjących w odległych zakątkach świata, ale odnoszą się do każdego z nas oraz osób żyjących w naszym najbliższym otoczeniu.

Już dzisiaj chciałabym podziękować Maciejowi Ostaszkiewiczowi i pozostałym członkom Młodzieżowej Rady Miejskiej za zaangażowanie w organizację Dnia Bezpiecznego Internetu i realizację wszystkich z zaplanowanych działań. Dziękuję też młodzieży z grodziskich szkół, które w te działania się włączyły. Jesteście wspaniali! Bez Was to wszystko nie byłoby możliwe.

Zachęcam więc do wchodzenia na stronę www.bibliotekawsieci.pl i śledzenia relacji z naszych działań. Szczegółowe informacje na temat Dnia Bezpiecznego Internetu znajdziecie też na naszej stronie internetowej www.biblioteka.grodzisk.pl i na naszym fanpage’u na Facebooku.

* Więcej informacji na temat Dnia Bezpiecznego Internetu stronie www.dbi.pl!

Komputerowy ćpunKrzysztof Piersa Koputerowy ćpun

Psycholodzy od dawna biją na alarm, że uzależnienie od grania może wywołać poważne zaburzenia psychiczne, takie jak agresja, wyobcowanie ze środowiska, depresja, a także doprowadzić do licznych dolegliwości fizycznych.

Co ma więc zrobić rodzic, gdy z pokoju dziecka kolejną godzinę dobiega klikanie myszką, a kiedy tam wchodzi, widzi tylko plecy latorośli zgarbione nad klawiaturą? Przeczytać tę książkę. I dać ją do przeczytania swojemu uzależnionemu dziecku.

Jej autor, Krzysztof Piersa nie jest psychologiem, czy pedagogiem. Jest praktykiem. Młodym człowiekiem, który od piątego roku życia nałogowo grał w gry. I tak przez dwadzieścia lat… Aż się zorientował, że w ten sposób może tylko przegrać swoje życie; dosłownie i w przenośni.

Zaczął walczyć z uzależnieniem od komputera i wygrał, ale nie była to łatwa droga. Dlatego swoim doświadczeniem dzieli się z innymi, by poszli już przetartym szlakiem. Dzięki tej książce osoba uzależniona od gier stanie twarzą w twarz z samym sobą. Autor bez owijania w bawełnę mówi: jeśli jesteś taki, jak ja jeszcze kilka lat temu, to masz poważny problem. A uświadomienie sobie uzależnienia i chęć, aby z nim zerwać, to podstawa powrotu do zdrowia.

Były komputerowy ćpun pomaga również zrozumieć rodzicom, czym są gry komputerowe i dlaczego są tak wciągające. A także, co powinni zrobić, aby wspierać swoje dziecko w wychodzeniu z nałogu.

Ta książka nie jest jednak typowym poradnikiem. Jest jednocześnie historią życia nałogowego gracza, który skończył studia, został dziennikarzem, pozostaje w szczęśliwym związku. Mimo wyobcowania i nałogu wrócił do społeczeństwa, a to niesie pociechę i nadzieję.

Lo i stało sięLo i stało się. Zaduma nad światem w sieci
reż. Werner Herzog
USA, 2016, 97′

Kiedy będziemy mogli tweetować myśli? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne?

Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma swoim koncie nominację do Oscara, w najnowszym filmie bierze na warsztat internet – od jego początków do najbardziej oddalonych zakątków. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Herzog udowadnia, że moment, w którym internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. Prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata – od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje. Jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota, i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz