GÓRA

Dzieciństwo jest do obśmiewania dorosłości!

Dni są po prostu za krótkieJeśli weźmiecie do ręki komiksy z serii „Calvin i Hobbes”, przepadniecie. Niezależnie od tego, ile lat macie, będziecie chcieli czytać ich więcej i więcej. Kolejne ich tomy są przeznaczone raczej dla małych odbiorców, ale najwięcej treści wyczytają z nich dorośli. To czyni te opowieści uniwersalnymi – sprawdzają się w każdej sytuacji i w każdej grupie wiekowej czytelników.

„Dni są po prostu za krótkie” jest ósmym tomem serii. Po jego przeczytaniu, zastanawiałam się, jak to w ogóle jest możliwe, że posiadając pierwsze wydania kilku z komiksów o Calvinie i Hobbesie, nie wracam do nich i nie czytałam ich jeszcze mojej córce. Bill Watterson zachwyca odbiorcę prostotą obrazowania. Ascetyczna kreska, pozbawiony zbędnych ozdobników sposób przedstawiania postaci i zdarzeń, nie rozpraszają czytelnika, zwracając jego uwagę na podstawowe walory komiksu – znakomity humor, trafne puenty i doskonałe wprost spostrzeżenia, które ujęte w ironiczny styl, stają się jedną z najlepszych diagnoz popkultury i życia współczesnego człowieka, z jaką przyszło mi się ostatnio zetknąć. Pracę nad swoimi komiksami autor rozpoczął ponad ćwierć wieku temu, największą popularnością cieszyły się w latach 1986-1995, zaś w Polsce wydawane były od roku 2004. Na przestrzeni tego czasu w ogóle nie straciły na aktualności.

Calvin i Hobbes fragmentKilkulatek Calvin i towarzyszący mu nieustannie pluszowy tygrysek Hobbes, przede wszystkim bawią. Ich dojrzałe wywody i przemyślenia wzbudzają zadziwienie i po chwili uzmysławiają, jak wiele jest w ich dialogach prawdy o nas samych – ludziach dorosłych żyjących w XXI wieku. Doskonale sprawdza się tu przekonanie, że dzieci stają się odbiciem swoich rodziców. W karykaturalny sposób ukazują dorosłych, doskonale diagnozując ich ułomności. Bill Watterson to również baczny obserwator dzieci. Przedstawił wszystkie ich pragnienia, potrzeby, pokazał jaki jest ich sposób postrzegania i wyjaśnienia świata. Na uwagę też zasługują te części komiksu, które ukazują obrazy wyjęte wprost z wyobraźni bohaterów. Tylko te miejsca są kolorowe, bogate w szczegóły. W nich też ukazany zostaje świat przeżyć wewnętrznych i emocji, jakie każdego dnia towarzyszą najmłodszym.

Calvin i Hobbes fragment„Calvin i Hobbes. Dni są po prostu za krótkie” to komiks, którego nie podrzucicie dzieciom, jeśli sami go nie przeczytacie. Kiedy tylko obejrzycie kilka pierwszych stron, nie oddacie go, nim nie zapoznacie się z całością. Uzupełnienie serii w domowej biblioteczce o kolejne tomy, to będzie tylko kwestia czasu. Bill Watterson intryguje przygodami dziecięcych bohaterów, bawi i w doskonały sposób diagnozuje współczesną rzeczywistość. Każdy znajdzie w tych komiksach coś dla siebie, a może nawet coś o sobie…

Bill Watterson, Calvin i Hobbes. Dni są po prostu za krótkie, Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o. o., Warszawa 2015. Rysunki: Bill Watterson. Przekład: Piotr W. Cholewa. ISBN: 978-83-237-6182-2. 128 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!