GÓRA

Dzieciństwo babci i dziadka

bananyTo jest książka, która pokaże, jak zbierać wspomnienia o najbliższych. Każdy może stworzyć podobną, o swojej własnej rodzinie i z pewnością te osobiste opowieści będą tak samo interesujące. Banany z cukru pudru są więc zbiorem wspomnień, zdjęć, anegdot z dzieciństwa, które opowiedziane zostało przez osoby dziś będące już dziadkami. Dzieciom trudno wyobrazić sobie, że ich przodkowie też kiedyś byli mali. Nadeszła pora, żeby poznały ich historię.

Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot-Dubus nazywają siebie sadybiankami z wyboru. Wspomnienia dziadków, którzy zostali włączeni w projekt tworzenia Bananów z cukru pudu, dotyczą zwłaszcza warszawskiej Sadyby, ale nie tylko. Czytelnik poznaje więc historie przedwojenne, tragiczne wojenne i powojenne, kiedy ludzie musieli nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. Wiele z tych opowieści wzrusza. Dla mnie książka ta stała się motywem do wspomnienia moich dziadków, których już ze mną nie ma. Patrzę więc na nią ze smutkiem i tęsknotą. To świadczy o wartości Bananów z cukru pudru. Potrafią wzbudzać najsilniejsze emocje.

Banany z cukru pudru i łączący się z nimi zeszyt – Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi!, traktuję jako zachętę do tworzenia własnych opowieści. Najpierw wnuczkowie mogą zrobić wywiad ze swoimi przodkami, a później stworzyć własną książkę, zbierającą wspomnienia także innych członków rodziny. Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot-Dubus pokazały, jak można połączyć wyimki z życia różnych, nie zawsze związanych ze sobą osób i napisać intersującą, zabawną oraz wzruszającą książkę. Ta, która zostanie stworzona przez odbiorców Bananów z cukru pudru, będzie miała jeszcze większą wartość, bo pozwoli uchronić od zapomnienia historię dziadków i być może jeszcze innych członków rodziny. Dodam, że zdjęcia, fragmenty pamiętników, dziecięce rysunki i inne rekwizyty z przeszłości bohaterów tej książki, zostały skomponowane w ładną, doskonale oddającą nastrój opowiadanej historii, całość.

Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot-Dubus pokazały, w jaki sposób można zachować wspomnienia o swoich dziadkach. Banany z cukru pudru są motywem do spędzenia czasu ze swoimi najbliższymi, wspólnego czytania i opowiadania o swoim życiu. Największą wartością tej książki jest więc to, że łączy pokolenia.

Aleksandra Karkowska, Barbara Caillot-Dubus, Banany z cukru pudru, Oficyna Wydawnicza Oryginały, Warszawa 2015. ISBN: 978-83-943230-0-4. 144.

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz