GÓRA

Dzieci w kuchni!

Najłatwiejszym sposobem na to, żeby dzieci pokochały warzywa i owoce, zwłaszcza te zielone, jest zaproszenie ich do kuchni. Ze Smakowitą zieleniną. Nietypową książką kucharską dla dzieci będzie to proste. Znajdziecie w niej historię, która zachęci do zdrowego jedzenia, ale też do tego, by odnaleźć radość w rodzinnym gotowaniu. Bo najfajniej jest przecież gotować i jeść razem!

Głównymi bohaterami tej nietypowej książki kucharskiej są bliźniaki, Klara i Michał. Jak większość znanych wam dzieci, i te nie chcą jeść warzyw oraz owoców, zwłaszcza zielonych. Kiedy obok ich kamienicy otwiera się nowa restauracja, Zdrowa Rozkosz, rodzina zaprzyjaźnia się z jej właścicielem, panem Albertem. Mężczyzna jest alergikiem. Uczula go nie tylko sierść zwierząt, bo także mleko i gluten. Dlatego wszystko, co pan Albert gotuje, musi być bez mleka, masła, śmietany i tego glu-te-nu, bo inaczej będzie nieciekawie… (s. 20). W ramach tej przyjaźni dzieci zostają zaproszone do kuchni i do wykonywania zdrowych, wegańskich oraz bezglutenowych potraw. W Smakowitej zieleninie Marty Szloser znajdziecie więc nie tylko przepisy na dania, które będzie mógł spróbować każdy, bo także ciekawą, motywującą do samodzielnego gotowania historię, wiele kulinarnych ciekawostek i moc wiedzy o otaczającym nas świecie.

W tej książce bardzo ważne są ilustracje i oprawa graficzna. To są te elementy, które wzbudziły mój zachwyt, zanim zaczęłam czytać Smakowitą zieleninę. Sylwia Tracz stworzyła zieloną opowieść o gotowaniu. Skrupulatnie wykonała ilustracje wyszywanko-wycinanki z filcu oraz obrazki, które nie tylko wzbudzają ciekawość, ale też motywują do dotykania kartek książki, pobudzają wszystkie zmysły oraz prowokują do aktywności twórczej młodych jej odbiorców. Smakowita zielenina zachęca do zabawy, gotowania i przede wszystkim przekonuje, że nawet zdrowe potrawy są smaczne. A ich przygotowanie może przynieść dużo radości.

Smakowita zielenina, jak wskazuje na to podtytuł, jest nietypową książką kucharską. Nie znajdziecie tu prostej koncepcji obrazowania wykonywanych dań za pomocą zdjęć. Każdy przepis jest dookreślony poprzez niezwykle sugestywną ilustrację Sylwii Tracz, która nie tylko motywuje do samodzielnego gotowania, ale i do wycinania, malowania oraz szycia. Jestem też przekonana, że historia napisana przez Martę Szloser i zebrane przez nią ciekawostki kulinarne, największych nawet niejadków zmienią w kucharzy oraz zachęcą ich do jedzenia znienawidzonych warzyw. I co najistotniejsze, Smakowita zielenina jest dla każdego, niezależnie od tego, jakie dzieci mają pokarmowe ograniczenia! 

Szczegółowe informacje

Autor:Marta Szloser
Tytuł:Smakowita zielenina. Nietypowa książka kucharska dla dzieci
Wydawnictwo:Literówka
Miejsce:Zielonka
Rok wydania:2022
Ilustracje:Sylwia Tracz
ISBN:978-83-958159-3-5
Strony:120

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz