GÓRA

Dzieci są mądre!

W książkach dla dzieci, każde słowo i każda ilustracja mają znaczenie. Ważne jest, aby nigdy nie ignorować małego czytelnika, bo jest mądry, umie analizować i jest w stanie zobaczyć w świecie o wiele więcej niż dorośli. Myśli Teo to opowieść, która jest wyrazem wiary autorki i ilustratorki w mądrość dziecięcego odbiorcy.

Nie jest łatwo napisać i zilustrować książkę dla dzieci. Mali czytelnicy nie dają się oszukać. Docenią tylko najlepszą i najbardziej wieloznaczną ilustrację. A tekst musi opowiadać świat tak, jak oni go widzą. Agata Królak wierzy w mądrość odbiorców swoich książek. Wie, co kryje się w ich głowach. Tysiące myśli, emocji, spostrzeżeń, mnóstwo zadziwień i zwrotów akcji. To wszystko dzieje się też w mózgu Teo.

Myśli Teo to mikrokosmos, cały dziecięcy świat zamknięty w jednym zadziwieniu. Ważne jest to, co tu i teraz. Deszcz pada, burczy w brzuchu, a na stole czeka góra naleśników, które są w stanie zmienić pogodę. Ale Teo, jak przystało na człowieka, który dopiero zapoznaje się z otaczającą go rzeczywistością, zadaje sobie również inne, ważne pytania. Zastanawia się, czym są jego myśli, gdzie się mieszczą i jak będą zmieniać się w ciągu jego całego życia. Nie bez znaczenia jest również to, skąd pochodzi i jak to wpływa na jego więzi z mamą. 

Jedna myśl, rodzi kolejne, motywuje do zadawania pytań. Agata Królak podjęła wyzwanie. W znakomity sposób opisała i zilustrowała gonitwę dziecięcych myśli. Pokazała, skąd się one biorą i jakie mają znaczenie w życiu. Myśli Teo są wyrazem wiary dorosłego w mądrość i kreatywność najmłodszych. Autorka nie narzuca czytelnikom własnych interpretacji świata. Pozwala im na wolność myślenia, aby to oni nam opowiedzieli rzeczywistość, w której żyją. 

Szczegółowe informacje

Autor:Agata Królak
Tytuł:Myśli Teo
Wydawnictwo:Hokus-Pokus
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Agata Królak
ISBN:987-83-60402-73-3
Strony:36

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz