GÓRA

Dzieci z Lewkowca w bibliotece!

Jeśli masz grupę dzieci, które kochają książki, łatwo z czytania zrobisz wspaniałą zabawę. Na ostatnich zajęciach w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki było dużo dobrej literatury, układanki, kartki przypominające o znajomościach zawartych w bibliotece oraz bransoletki przyjaźni.

Czytaliśmy Dzieci z Lewkowca Donaty Dominik-Sawickiej. Rozmawialiśmy również o swoich planach wakacyjnych, do czego inspiracją stały się książki Germano Zullo & Albertine – W górach i Nad morzem. Oczywiście wakacje można też spędzać w mieście, dlatego mali czytelnicy poznali Tajemnicze miasto Rity Kaczmarskiej. Dzieci układały niesamowite miejskie przestrzenie, świetnie się przy tym bawiąc.

Donata Dominik-Stawicka, Dzieci z Lewkowca, Skrzat, Kraków 2017. Ilustrator: Agnieszka Semaniszyn-Konat. ISBN: 978-83-7915-463-0. 112 stron.

Witajcie w Lewkowcu – maleńkiej wiosce położonej w Wielkopolsce. To miejsce, w którym dzieją się fantastyczne rzeczy, a dzieciństwo upływa szczęśliwie! Jest czas na urodzinowe party, bal kostiumowy, wielką premierę teatralną, a nawet… bitwę pod Grunwaldem – ta wygląda jak prawdziwa! Dobrze, że znalazła się ciocia, która to wszystko opisała! Dzieci z Lewkowca są uroczą opowieścią o przygodach grupy przyjaciół: Zosi, Bartka, Faustynki, Kacpra, Wiktora i Tobiasza. To historia utwierdzająca w przekonaniu, że przyjaźń i oddanie są niezwykłe i niezastąpione. Uczy i wzrusza. A przy tym doskonale wpisuje się w gust młodego czytelnika i… jego rodzica, który z sentymentem wspomina Dzieci z Bullerbyn.

Rita Kaczmarska, Tajemnicze miasto, Dwie Siostry, Warszawa 2017. ISBN: 978-83-65341-34-1. (25 kart) 50 stron.

Pobudzający wyobraźnię zestaw kart dla młodych budowniczych i opowiadaczy.

Witaj w mieście pełnym tajemnic. Nad dachami unoszą się tu niesamowite pojazdy, w oknach przemykają cienie fantastycznych postaci, a w zaułkach kryją się bohaterowie słynnych opowieści i baśni. Gdy nikt nie patrzy, budynki zamieniają się miejscami, dlatego przy każdych odwiedzinach miasto wygląda inaczej…

Na 25 dwustronnych kartach znajdziesz 50 ilustracji. Układaj je w różnych konfiguracjach, tworząc własne wersje niezwykłego miasta. Uruchom wyobraźnię i spróbuj przeniknąć jego tajemnice. A potem opowiedz o nim tajemniczą historię!

Tajemnicze miasto otrzymało I nagrodę w konkursie dla młodych ilustratorów Illustration Startup 2014.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz