GÓRA

Dzieci i sztuka

Dlaczego sztuka pełna jest golasów? to książka Susie Hodge, która wprowadza, zwłaszcza młodych czytelników, w przestrzeń sztuk plastycznych. Tytuł ten jest prowokacją, która zapowiada ciekawą i pełną niespodzianek podróż po historii sztuki. Najważniejszym dziełom i artystom przyglądamy się z perspektywy dziecka, które sztukę dopiero poznaje i uczy się z nią obcować.

Nie ograniczałabym jednak grupy odbiorców tej książki do młodych czytelników. Dzięki niej i dorośli będą mogli inaczej niż dotychczas spojrzeć na najbardziej znane dzieła i popularnych twórców. Dlaczego sztuka pełna jest golasów? I inne ważne pytania jest odpowiedzią na najczęściej pojawiające się wątpliwości dziecka, które staje przed dziełem sztuki. Mali jej odbiorcy zastanawiają się, co powoduje, że dana praca jest zaliczana do sztuki, że jest tak droga czy, co decyduje o tym, że określa się ją mianem dobrej lub złej sztuki. Susie Hodge uczy czytelników również, w jaki sposób sztukę interpretować i jak zachowywać się w czasie oglądania wystawy.

Ilustracje Claire Goble stanowią ciekawe tło dla zdjęć dzieł sztuki. Powodują, że w książce nie zajdziecie patosu i nudy, charakteryzujących często publikacje o podobnej tematyce. Tytuł Dlaczego sztuka pełna jest golasów? zapowiada więc dużą dawkę dobrego humoru i motywuje do tego, by na sztukę spojrzeć czasem niepoważnie, może nawet infantylnie, by sztuką się bawić, bo w taki sposób można zachęcić dzieci do jej poznawania.

Dlaczego sztuka pełna jest golasów? I inne ważne pytania prowokuje do zabawy ze sztuką. Odpowiada na pytania najczęściej zadawane przez dzieci i powoduje, że sztuka zaczyna być traktowana jako coś swojskiego, jako ważny element naszej codzienności, a nie tylko jako przestrzeń zarezerwowaną jedynie dla wtajemniczonych.

Susie Hodge, Dlaczego sztuka pełna jest golasów? I inne ważne pytania, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017. Tytuł oryginalny: Why is art full of naked people. Tłumacz: Grzegorz Kulesza. Ilustracje: Claire Goble. ISBN: 978-83-01-18938-9. 96 stron. 

Czytam To!:

0

promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Należy do Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz