GÓRA

Drzewo. Historia wzrastania

Wszystko zaczęło się od małego ziarenka. Żeby mogło z niego wyrosnąć drzewo, musiały pojawić się korzenie, które związały je z jednym miejscem. Pielęgnowane w tym miejscu, stało się silne i piękne. Nie były mu straszne wichury, burze i inne przeciwności losu. Kiedy dziecko zaczyna pracować z Wyhoduj swoje drzewo Roberta Trojanowskiego, nie tylko poznaje tajemnice przyrody, bo przede wszystkim uświadamia sobie, że z drzewami jest jak z ludźmi. Trzeba je pielęgnować, obdarzać miłością i zainteresowaniem. Wtedy staną się silne i będą radzić sobie nawet z nieprzychylnymi dla nich zjawiskami przyrody.

Wyhoduj swoje drzewo Roberta Trojanowskiego jest książką, która motywuje dzieci do aktywności twórczej i zdobywania wiedzy na temat drzew, ale też różnych zjawisk przyrodniczych. Jest to dziennik wzrastania, w którym w 59 krokach przyglądamy się, jak rośnie drzewo, na jakie niebezpieczeństwa jest narażone i czego potrzebuje, żeby mogło poprawnie rosnąć i stać się silne. Wyhoduj swoje drzewo jest więc czymś więcej niż tylko książką do uzupełniania. To przestrzeń, w której rozwija się wyobraźnia, nabywa się nowe umiejętności i kompetencje oraz zdobywa informacje. Robert Trojanowski zachęca też dzieci do poszukiwania wiedzy w innych źródłach – albumach, encyklopediach czy leksykonach przyrodniczych. 

Wyhoduj swoje drzewo
Wyhoduj swoje drzewo trojanowski

Robert Trojanowski oddał więc w ręce rodziców i opiekunów intrygujące narzędzie, które zaciekawi małych odbiorców i pokaże, jak wspaniale można się bawić z przyrodą. Często też zachęca do przyglądania się otaczającej dziecko rzeczywistości. Być może także wkrótce odbiorcy książki sami będą chcieli sadzić prawdziwe drzewa, by zobaczyć, jak blisko prawdy jest stworzona przez nich fikcja. Warto dodać, że w przygodzie z Wyhoduj swoje drzewo pomagają mali przyjaciele dziecka. Duszek zachęca do zabawnych aktywności twórczych i rozśmiesza. Od czasu do czasu pojawia się też Fafik z książek motywujących do kreatywnej zabawy z małym pupilem.

 

Wyhoduj swoje drzewo uwrażliwia dzieci na problemy przyrody. Pokazuje im, jak jest ważna i jak bardzo trzeba się starać, żeby mogła nam dać wszystko, co jest nam niezbędne do życia.

Robert Trojanowski uczy empatii, pokazuje, że życie drzewa jest bardzo podobne do życia człowieka. Ono, tak jak my, potrzebuje miłości, zainteresowania i opieki, żeby mogło prawidłowo się rozwijać i nabrać sił do radzenia sobie z przeciwnościami. Co nie mniej istotne, Wyhoduj swoje drzewo rozwija wyobraźnię, pozwala na nabywanie nowych umiejętności i sprawia, że dzieci świetnie się bawią.  

Szczegółowe informacje

Autor:Robert Trojanowski
Tytuł:Wyhoduj swoje drzewo
Wydawnictwo:Centrum Edukacji Dziecięcej
Miejsce:Poznań
Rok wydania:2018
ISBN:978-83-271-0342-0
Strony:128
Kategoria:Nauczanie wczesnoszkolne (6-9 lat)

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz