GÓRA

Dramat młodych opiekunów

Marty jest nastolatkiem. Opiekuje się matką chorą na depresję. Daisy nie wie, czy jej brat przeżyje kolejny dzień. Czuje się samotna i odrzucona przez najbliższych. Jak jednak ma domagać się ich uwagi, gdy oni codziennie walczą o życie małego Harry’ego. Troska. Jak bardzo ci zależy? Eve Ainsworth jest opowieścią o młodych ludziach, którzy muszą szybko wydorośleć, bo nie mogą liczyć na opiekę rodziców.

Eve Ainsworth pracuje z młodzieżą. Wsłuchuje się w jej potrzeby i problemy. Wiele z nich trafia do jej książek. Krzywda7 dni czy Zadurzenie to historie młodych ludzi, którzy opowiadają o dotykających ich przeciwnościach losu. Przemoc szkolna i domowa, wchodzenie w niebezpieczne związki, problemy psychiczne, które każą się krzywdzić. Dla wielu nastolatków są to stałe elementy codzienności. Niewielu z nich wie, gdzie szukać pomocy i jak z tymi problemami walczyć.

Troska. Jak bardzo ci zależy? to opowieść Marty’ego i Daisy. Oboje muszą borykać się z chorobą bliskich osób. Oboje muszą szybko wydorośleć, bo nikt z dorosłych nie może się nimi zaopiekować. Marty zajmuje się chorą na depresję matką. Daisy czuje się pominięta przez rodziców i ciągle martwi się o życie swojego brata. W obliczu rodzinnej tragedii nie może i nie chce liczyć na ich uwagę. Z własnymi problemami musi radzić sobie sama. Okaże się jednak, że Marty i Daisy mogą otrzymać wsparcie. Wystarczy, że opowiedzą o swoich przeżyciach oraz przyznają się do trudności, z którymi codziennie się mierzą. Muszą się spotkać, żeby zrozumieć, że szukanie pomocy świadczy o sile człowieka, a nie o jego słabości. 

Troska - jak bardzo ci zależy

Troska to jest kolejna powieść Eve Ainsworth, w której pisarka pokazuje, jak dobrze zna problemy młodzieży. Oddając głos młodym ludziom, wskazuje im, gdzie szukać pomocy. Jednak przede wszystkim przypomina jak ważne jest to, aby nikogo nie oceniać i żyć bez uprzedzeń (nie powinnyście wierzyć we wszystko, co słyszycie*) oraz żeby walczyć o swoje marzenia dzisiaj, bo jutro może nie nadejść (Nikt nie może zagwarantować jutra**). Jestem szczerze wzruszona tą książką i polecam ją także tym, którzy pracują z nastolatkami lub są ich rodzicami.

 

* Eve Ainsworth, Troska. Jak bardzo ci zależy?, Zielona Sowa, Warszawa 2018, s. 116.

** s. 245.

Szczegółowe informacje

Autor:Eve Ainsworth
Tytuł:Troska. Jak bardzo ci zależy?
Tytuł oryginalny:Tender. How much would you care?
Wydawnictwo:Zielona Sowa
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2018
Tłumaczenie:Marta Mortka
ISBN:978-83-281-2959-7
Strony:288
Uwagi:12+

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz