GÓRA

Dobre maniery to jest to!

Kubuś i dobre manieryNiektóre dzieci nie potrafią właściwie zachować się przy stole. Mają problemy z nawiązywaniem pozytywnych relacji z rówieśnikami, nie szanują ich własności i są uciążliwymi gośćmi podczas spotkań z innymi ludźmi. Jeśli dorośli borykają się z takimi problemami lub jeśli po prostu chcą, by dziecko było dobrze wychowane, warto przeczytać mu „Kubusia i dobre maniery”. Wanda Chotomska przekonuje, że przestrzeganie savoir-vivre’u bardzo ułatwia życie każdego człowieka.

Pewnie zastanawiacie się, czy niezdarny i roztargniony miś może być dziecięcym przewodnikiem po dobrych manierach. Kubuś Puchatek ma problemy z właściwym zachowaniem, więc wszystkie jego potknięcia są w tej książce omawiane i korygowane przez Krzysia lub przez Kangurzycę. Mali czytelnicy wraz ze swoimi ulubionymi bohaterami mogą więc dowiedzieć się, jak należy się przywitać, jeśli się kogoś spotyka, jak zachowywać się w domu osoby, do której przyszło się w odwiedziny oraz jakie zasady obowiązują w czasie gier i zabaw. Kiedy Kubuś i Krzyś udali się do domu Kangurzątka na jego urodziny, poznali przede wszystkim, jak należy zachowywać się przy stole, a więc musieli zrezygnować z obżerania się, mlaskania i rozlewania zawartości miseczki na obrus. Krzyś nauczył jeszcze Kubusia dobrych manier podczas telefonowania i pokazał, jak ważne jest tworzenie podziękowań za otrzymane prezenty.

Kubuś Puchatek był bardzo zmęczony przestrzeganiem zasad dobrego wychowania. Krzyś jednak przekonał go, że o dobrych manierach trzeba pamiętać nawet jeśli jest się samemu w domu. Miś więc znów się czegoś nauczył! „Kubuś i dobre maniery” to kolejny tom z serii „Kubuś i Przyjaciele”, w której popularni i bardzo lubiani przez dzieci bohaterowie nie tylko bawią małych czytelników, bo także ich wychowują. Nie można zapominać tutaj i o pięknym wydaniu książki, które podnosi jej wartość.

„Kubuś i dobre maniery” to zabawny i bardzo pouczający tekst, który staje się doskonałym narzędziem, pomagającym rodzicom w procesie wychowania ich dzieci. Sami dorośli jednak nigdy nie powinni zapominać o tym, że to oni są pierwszymi osobami, z których dzieci biorą przykład. Odpowiednie wzorce wyniesione z domu wraz z „Kubusiem i dobrymi manierami” będą gwarantem właściwego zachowania młodych ludzi.

Opowiada Wanda Chotomska. Mary Hogan, Kubuś i dobre maniery, Egmont Polska Sp. z o. o., Warszawa 2015. Tytuł oryginalny: Book of Manners. Ilustracje: John Kurtz. Seria: Kubuś i Przyjaciele. ISBN: 978-83-281-0763-2. 176 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!