GÓRA

Dlaczego kapcie ciągle znikają?

Opowieści z KapciuchowaKażdy z nas z pewnością nieraz podejrzewał, że domowe kapcie ożywają. Bo cóż innego dzieje się z nimi, kiedy się nam gubią? Ja szukam ich niemal codziennie. Dzięki „Opowieściom z Kapciuchowa” przekonacie się, że za waszymi plecami dzieje się coś naprawdę niezwykłego. 

Agnieszka Urbańska jest autorką książek dla dzieci, w których wielokrotnie już ożywiała przedmioty martwe, otaczające nas w codziennym życiu. Tak też się dzieje w „Opowieściach z Kapciuchowa”, gdzie podobnie jak w „Toy Story”, znajdujące się wokół ludzi przedmioty, ulegają personifikacji, kiedy tylko znajdują się poza zasięgiem wzroku człowieka.

Kapciuchowo to przestrzeń, w której żyją domowe kapcie. Kraina ta znajduje się w każdym domu rodzinnym. Wystarczy dobrze przyjrzeć się własnym pantoflom, by przekonać się, że potrafią niepostrzeżenie zmienić własne położenie, że flirtują z przedmiotami znajdującymi się w kuchni i że czasem wybierają się na wycieczkę. Zawsze jednak pozwalają się odnaleźć swoim właścicielom.

„Opowieści z Kapciuchowa” są jednak przede wszystkim zabawnymi i pouczającymi tekstami, które pokazują, jak żyje się w grupie przyjaciół, jakie są najważniejsze wartości, czym są miłość, poświęcenie i przyjaźń. Domowe kapcie, jak ludzie, mają różne charaktery, tworzą jednak jedną społeczność, w której funkcjonują wedle ustalonych zasad. Tak bardzo więc przypominają grupy ludzkie, stając się symbolem pewnych cech i zachowań. Czytelnikowi łatwo jest się z nimi utożsamić, dzięki czemu może nauczyć się, jak właściwie postępować. Pozytywna atmosfera panująca w przestrzeni Kapciuchowa nabrała ciepła dzięki zabawnym i kolorowym ilustracjom Alicji Rybickiej.

Agnieszka Urbańska swoimi tekstami pokazuje najmłodszym, ile mają wokół siebie interesujących przedmiotów. „Opowieści z Kapciuchowa” stają się motywem do organizowania ciekawych zabaw z tymi przedmiotami. Po przeczytaniu tej książki, dzieci z większym zainteresowaniem patrzeć będą choćby na zwykłe domowe kapcie. Mali czytelnicy nie potrzebują z pewnością lepszej zachęty do baczniejszego przyglądania się otaczającemu ich światu.

Agnieszka Urbańska, Opowieści z Kapciuchowa, Skrzat, Kraków 2014. Ilustracje: Alicja Rybicka. Seria: O rety! Przedmioty mają sekrety! ISBN: 978-83-7915-031-1. 112 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!