GÓRA

Dinozaury w bibliotece!

W środę prowadziłam kolejne zajęcia Głośnego Czytania w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Małych czytelników i ich rodziców zaprosiłam na Wielki Zlot Dinozaurów. Pokazałam im najnowszy numer Świerszczyka oraz przeczytałam opowiadanie Pawła Beręsewicza – Zlot Dinozaurów. Dzieci mogły przekonać się, że w znanym od pokoleń magazynie, znaleźć można naprawdę dobrą literaturę. Same zaproponowały przeczytanie kolejnej opowieści. Tym razem był to Dinozaur Franek Małgorzaty Strzałkowskiej. Mieliśmy też mnóstwo zabawy podczas rozwiązywania zadań, które zostały zamieszczone w dwutygodniku.
Żeby dowiedzieć się więcej o bohaterach naszego spotkania, przeczytaliśmy też rozdział Epoka dinozaurów ze świetnej książki Bardzo ilustrowana historia Ziemi Abigail Wheatley. Następnie zagraliśmy w Kwadratową Grę Książkową. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i zapisali się do Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter. W części plastycznej zajęć dzieci wykonały piękne dinozaury z balonów.

***

Abigail Wheatley, Bardzo ilustrowana historia Ziemi, Papilon, Poznań 2016. Tytuł oryginalny: The Story of Planet Earth. Tłumaczenie: Patrycja Zarawska. ISBN: 978-83-271-1423-5. 96 stron.

Wspaniałe zdjęcia i ilustracje pomagają wyobrazić sobie ważne wydarzenia i zapamiętać fakty.
Pełen ciekawostek tekst, podzielony na niewielkie „porcje”, ułatwia skupianie uwagi i sprawia, że zdobywanie wiedzy staje się prawdziwą przygodą.

Dzięki tej książce uświadomicie sobie, że Planeta Ziemia nieustannie się zmienia. Zdumiewająca transformacja przekształciła ją z gwiezdnego pyłu w planetę tętniącą życiem. Przyjrzymy się jej historii, katastrofom, skutkom asteroid, przesunięciom kontynentów, gigantycznym owadom i donozaurom oraz pierwszym ludziom. Ale to nie koniec. Historia naszej zmieniającej się planety nadal się dzieje.

Książka została opatrzona mnóstwem kolorowych ilustracji, które jeszcze bardziej pomagają nam zrozumieć historię Ziemi.

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz