GÓRA

Depesze w Radio Bogoria!

We wtorek w Radio Bogoria opowiedziałam między innymi o wstrząsającej książce Michaela Herra – Depesze. 

Michael Herr w roku 1969, jako korespondent wojenny, został wysłany do Wietnamu. W Depeszach najbardziej poruszyła mnie opowieść o tym, jak silnie wojna wkradała się w umysły żołnierzy. Nieustannie zmuszano ich do działań ponad ich siły i wytrzymałość psychiczną. Nikt nie był sobie w stanie z tym poradzić, dlatego każdy miał dostęp do różnych substancji odurzających.

Depesze są wołaniem z piekła. Korespondent wojenny jednak nie istnieje obok żołnierzy, on uczestniczy w wydarzeniach, doświadcza ich i przeżywa je całym sobą. Dodam, że Michael Herr jest mistrzem w opisywaniu najtrudniejszych, traumatycznych przeżyć. Bo przecież los żołnierza w Wietnamie był doświadczeniem, jakiego trudno sobie wyobrazić. Jak twierdzi autor: najważniejsze, by nie skupiać się za mocno na zmarłych. Żeby być dobrym żołnierzem lub reporterem nie można za bardzo koncentrować się na zmarłych. Wtedy człowiek robi się zbyt wrażliwy i jest w ciągłej żałobie. Mówili mu, wspominał Michael Herr – Przyzwyczaisz się. Ale nic z tego. U mnie wszystko poszło w drugą stronę, zaczęło dotyczyć mnie osobiście. Te słowa pokazują, w jaki sposób pisane są Depesze. Wszystko jest tu filtrowane przez osobiste doświadczenia dziennikarza. Czy jest przez to gorszym reporterem? Zdecydowanie, nie!

Depesze są też książką aktualną do dzisiaj. Pokazują przecież przeżycia ludzi, którzy biorą udział w każdej wojnie. A tych wojen jest dziś tak wiele wokół nas. Na okładce książki znajdziecie ważne przesłanie: Pojechałem na wojnę wiedziony prostackim, choć poważnym przekonaniem, że trzeba umieć patrzeć na wszystko. Poważnym, bo wprowadziłem je w czyn, a prostackim, bo nie wiedziałem – dopiero wojna mnie tego nauczyła – że jesteś tak samo odpowiedzialny za to, na co patrzysz, jak za to, co robisz.

Michael Herr, Depesze, Karakter, Kraków 2016. Tytuł oryginału: Dispatches. Tłumaczenie: Krzysztof Majer. ISBN: 978-83-65271-28-0. 304 strony.

„Co Nowego w Bibliotece”
Radio Bogoria
każdy wtorek o godzinie 15.30.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz