GÓRA

Daj się zaeifflować!

Pamiątka z ParyżaWyobraź sobie, że do twojego ogródka przyleciało nasionko. Upadło na ziemię i po pewnym czasie zaczęła wyrastać z niego wieża Eiffla. Wkrótce dowiadujesz się, że cały świat został zaeifflowany. Taka niesamowita historia przyszła do głowy Tinie Oziewicz, kiedy spojrzała na obraz Wilhelma Sasnala. Dzięki temu oddano w ręce czytelników „Pamiątkę z Paryża”, z cenionej przeze mnie serii „Mały Koneser”.

Pamiętacie z pewnością „Zająca” i „Powidoki”. „Zając” jest historią zainspirowaną rysunkiem „Młody zając” Albrechta Dürera. Zaś „Powidoki” to niesamowita opowieść stworzona do „Powidoku słońca” Władysława Strzemińskiego. Teraz, dzięki „Pamiątce z Paryża” Tiny Oziewicz, młodzi czytelnicy mogą poznawać malarstwo Wilhelma Sasnala. Seria „Mały Koneser” zachwyca mnie z każdą kolejną książką. Uważam ją za jedną z wartościowszych i potrzebniejszych, ponieważ pozwala ona łączyć literaturę ze sztuką. Poprzez intrygującą i czasem wręcz nadrealistyczną opowieść dzieci obcować mogą z dziełami malarstwa polskiego i zagranicznego.

Wilhelm Sasnal Tina Oziewicz zaskakuje oniryczną wręcz historią. Trudno sobie bowiem wyobrazić inwazję eiffli. Wydarzenia przedstawione w „Pamiątce z Paryża” przypominają sen lub film katastroficzny. Opowieść ta pozwoliła jednocześnie na oddanie charakteru i nastroju malarstwa Wilhelma Sasnala. Sądzię, że nie było łatwym zadaniem napisać książkę dla dzieci zainspirowaną twórczością tego artysty. Tinie Oziewicz to się udało. Więcej nawet – stworzyła opowieść ciekawą oraz pokazującą dzieciom różne postawy ludzkie i wartości.

W kolejnych pozycjach z serii „Mały Koneser” szata graficzna doskonale współgra z opowiadaną historią i malarstwem wybranego artysty. Dzięki Jackowi Ambrożewskiemu tak jest i w przypadku „Pamiątki z Paryża”. Czytając tę książką, ma się wrażenie obcowania z czymś ważnym, mającym dużą wartość. Dzieci podczas lektury mogą poznawać malarstwo Wilhelma Sasnala i uczyć się, w jaki sposób można łączyć różne dziedziny sztuki i za ich pomocą wyrażać te same emocje. Jest to bardzo pouczająca i inspirująca lekcja.

Moja Pamiątka z Paryża„Pamiątka z Paryża” to książka nie tylko ciekawa i zabawna, bo także bardzo pouczająca. Co zaś najważniejsze we współczesnych czasach, dzięki niej dzieci mogą uczyć się wyrażać emocje za pomocą wielu różnych dziedzin sztuki. Tina Oziewicz po raz kolejny inspiruje i intryguje, sprawiając, że obcowanie z książką staje się wspaniałą przygodą!

Tina Oziewicz, Pamiątka z Paryża, Dwie Siostry, Warszawa 2013. Ilustracje: Jacek Ambrożewski. Seria: Mały Koneser. ISBN: 978-83-60850-43-5. 48 stron.

We wpisie wykorzystano obraz Wilhelma Sasnala, bez tytułu, 2007-2011, 160×200 cm. Źródło: Wydawnictwo Dwie Siostry

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz