GÓRA

Czytanki proekologiczne!

Detektyw ŁodygaWielokrotnie już pisałam o serii „Pierwsze czytanki”. Znajdziecie w niej nie tylko książki, które nastawione są na utrwalanie umiejętności czytania – to jest cel priorytetowy serii – ale też takie, które pozwalają na nabywanie przez dzieci potrzebnej im wiedzy. „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych” Barbary Wicher, z bohaterem znanym małym odbiorcom z programu telewizyjnego, uczy postawy proekologicznej, która jest szczególnie pożądana w czasach współczesnych, kiedy tak wiele mówi się o zanieczyszczeniu środowiska.

Sympatyczny i nieco zwariowany detektyw jest tytułowym bohaterem programu edukacyjnego „Detektyw Łodyga”, który został wyprodukowany przez stację MiniMini+. Dzieci uwielbiają ten program. Teraz mogą cieszyć się czytaniem o przygodach ulubionej, telewizyjnej postaci w książce „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych”. W tej części opowieści o niezwykłym bohaterze – wydawnictwo zapowiada kolejne ich tomy – kilkulatkowie dowiedzą się, z czego powstają foliowe torebki i jak należy je wykorzystywać, czy można ukraść prąd i w jaki sposób można go oszczędzać oraz jak należy pielęgnować domowe zwierzątka. Do książki dołączono też quiz ekologiczny, który staje się doskonałym podsumowaniem czytanego tekstu. Pojawiły się tu również propozycje wykonania zabawek z przedmiotów zwykle wyrzucanych do śmieci. Nie można zapomnieć o naklejkach, które wykorzystuje się do wykonania zadań quizowych oraz kartach memo do wycinania, które można kolekcjonować i dzięki którym można poszerzać swoją wiedzę.

„Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych” należy do trzeciego poziomu „Pierwszych czytanek”. Wydawca zachęca, by tekst ten podarować dzieciom, które znają już wszystkie litery. Najpierw można przeczytać książkę wspólnie z małym odbiorcą, pozwalając mu jedynie na przeczytanie umieszczonych w dymkach wypowiedzi bohaterów. Każdy rodzic wie, czy jego dziecko jest w stanie poradzić sobie i z pozostałym tekstem. Najważniejsze, by lektura sprawiała przyjemność, a nie była przykrym obowiązkiem. Trzeba tu wspomnieć także o niewielkim formacie książki, dzięki któremu można ją wszędzie zabierać i z łatwością czytać. Pomocne będą też duże literki i kolorowa szata graficzna.

Jeśli więc dzieci oglądają program „Detektyw Łodyga”, koniecznie podsuńcie im do czytania książkę „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych”. Barbara Wicher zadbała o to, by mali odbiorcy z przyjemnością ćwiczyli umiejętność czytania, by nabywali wiedzę o otaczającym ich świecie i by kształtowali w sobie postawę proekologiczną. A to dopiero początek opowieści o ukochanym przez wielu, telewizyjnym bohaterze…

Barbara Wicher, Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych, Wydawnictwo Skrzat, Kraków 2014, cz. 1. Ilustracje: Ewa Podleś. Serie wydawnicze: Detektyw Łodyga. Pierwsze czytanki. ISBN: 978-83-7915-086-1. 64 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!