Czytam to na urlopie!
Już wkrótce będę mieć pierwszy krótki urlop. W mojej walizce i tym razem nie zabraknie książek.
Zabieramy ze sobą:
Agnieszka Tyszka, Majka, Egmont Polska, Warszawa 2016.
W Szuminie jest pięknie. Klara, Hania i Paulina zapraszają do stajni w Szumińskich Łąkach. W kolejnych trzech tomach poznajemy przygody bohaterek oraz ich koników – Augusta, Rokiego i Marcysi. Koniki także mają głos, co pozwala czytelnikom spojrzeć na świat w zupełnie nowy sposób!
Seria dla dzieci w wieku 7+.
Agnieszka Tyszka – wielokrotnie nagradzana autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pisze krótkie, dłuższe i bardzo długie teksty, które zamieniają się w książki i rozpoczynają samodzielne życie. Egmont wydał jej: Siostry Pancerne i pies oraz Zasupłaną historię. W tym roku, również nakładem wydawnictwa Egmont, ukazały się trzy pierwsze tomy serii Koniki z Szumińskich Łąk, której bohaterami są mieszkańcy stajni w Szuminie i ich opiekunki. Inspiracją dla pisarki są jej trzy córki, którym towarzyszy w ich codziennych zmaganiach.
Justyna Kopińska, Polska odwraca oczy. Reportaże Justyny Kopińskiej, Świat Książki, Warszawa 2016.
Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku.
Zbiór reportaży Justyny Kopińskiej Polska odwraca oczy to opowieści o najważniejszych niewyjaśnionych sprawach ostatnich lat.
– Zawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska. – Odkrywać ukryte sprawy dotyczące przemocy dotykającej bezbronnych ludzi. Dziś robię to przez dziennikarstwo.
W książce m.in. reportaż o dręczonych pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim (Oddział chorych ze strachu) i tuszowaniu najtrudniejszych spraw o zabójstwo (Ten trup się nie liczy) oraz nigdy niepublikowane teksty, które powstały specjalnie na potrzeby tego zbioru. Z reportaży Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzienia, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.
Justyna Kopińska – dziennikarka, socjolożka. W 2015 roku ukazała się jej książka Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie – opis śledztwa w sprawie zaginięcia Mateusza Domaradzkiego i przemocy w ośrodku Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. Doświadczenie międzynarodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. Obecnie pracuje jako reporterka Dużego Formatu – magazynu Gazety Wyborczej. Jest laureatką nagrody dziennikarskiej Amnesty International, dwukrotną finalistką Nagrody im. Teresy Torańskiej w kategorii Najlepszy materiał dziennikarski roku i finalistką Grand Press oraz Mediatorów w kategorii Najbardziej znane publikacje. W 2014 roku otrzymała wyróżnienie im. Andrzeja Woyciechowskiego, w 2016 European Press Prize.
Stieg Larsson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Czarna Owca, Warszawa 2011. Seria: Millennium.
Pierwsza z trzech książek w serii Millennium Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – debiut Stiega Larssona to niezwykła historia kryminalna, napisana z ogromnym wyczuciem współczesności, skutecznie, dokładnie i profesjonalnie. Larsson udowadnia, że ma niezwykle rozległą wiedzę i równie wielką przenikliwość. Dzięki temu jego fabuła staje się bardzo wiarygodna. Autor ma fantastyczną zdolność jednoczesnego prowadzenia wielu skomplikowanych wątków, które błyskotliwie wiąże ze sobą. To pierwsza z trzech książek o Mikaelu Blomkviście i Lisbeth Salander.
Dziennikarz finansowy i wydawca magazynu Millennium Mikael Blomkvist ma przyjrzeć się starej sprawie kryminalnej sprzed czterdziestu lat, kiedy to Harriet Vanger znika bez śladu. Do pomocy dostaje Lisbeth Salander, młodą, intrygującą outsiderkę i utalentowaną hackerkę komputerową. Blomkvist i Salander tworzą niezwykłą parę i fantastyczny team. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.
Małgorzata Zdziechowska, Zwierzaki podróżniczki Gosi. Polska doktor Dolittle, Papilon, Poznań 2016.
Ta książka, kochani, jest zaproszeniem do mojego świata. Świata pełnego niezwykłych stworzeń, które pozwoliły mi zblizyć się do siebie na przekór własnym zwyczajom i dzikiej naturze – Małgorzata Zdziechowska, autorka
Polska dr Dolittle, zaklinaczka zwierząt – takie słowa można usłyszeć o autorce, która w tej wyjątkowej książce dzieli się z czytelnikami swoimi podróżami, spotkaniami z dziką przyrodą i niezwykłym darem, który posiada – rozumieniem zwierząt.
W książce oprócz pełnych pasji opowieści i fantastycznych fotografii czytelnicy znajdą wiele faktów i ciekawostek z życia dzikich zwierząt, odwiedzą niezwykłe miejsca i poznają zasady wolontariatu.
Zapraszamy do lektury!
MAŁGORZATA ZDZIECHOWSKA – dziennikarka, podróżniczka, blogerka. Kocha zwierzęta. Od kilku lat jest zaangażowana w ochronę zagrożonych gatunków zwierząt. Dwa razy w roku odbywa wolontariaty i pisze o tym bloga Świat oczami Gośki. Jej teksty o podróżach i wolontariacie ukazały się mi.in. na stronach National Geographic, Traveler, Onecie, biznes.pl. O jej pasji i podróżach rozpisują się m.in. Daily Mail, China Daily, Onet, Cas. Gościła w wielu programach telewizyjnych, np. w japońskiej telewizji NHK, “Dzień Dobry TVN” czy Pytaniu na śniadanie, oraz licznych audycjach radiowych.
Zwierzaki podróżniczki Gosi to książka, która choć wygląda jak dla dzieci, jest dla każdego miłośnika zwierząt. Jest w niej wszystko, czego tylko zapragniecie: i podróże, i przygody z niesamowitymi zwierzakami, i wielkie uczucie, jakim darzy je autorka, i wreszcie duża dawka wiedzy. No właśnie, wiedzy. Każdy, kto chciałby robić takie rzeczy jak Gosia, i pracować w tak renomowanych ośrodkach dla dzikich zwierzaków, musi nie tylko je kochać, ale też długo i wytrwale zdobywać o nich wiedzę. Ta książka bardzo do tego zachęca.
Adam Wajrak
Ashlee Vance, Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla, SpaceX, Znak Horyzont, Kraków 2016.
BESTSELLEROWA BIOGRAFIA CZŁOWIEKA, KTÓRY ZMIENIA ŚWIAT NA NASZYCH OCZACH.
Steve Jobs chciał waszych pieniędzy. Mark Zuckerberg pragnie wam pomóc udostępnić zdjęcia bobasów. Elon Musk zamierza uratować świat przed zagładą.
Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto.
Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego.
Żeby przekonać rząd, że pojawił się nowy gracz w wyścigu kosmicznym, zaparkował rakietę na trawniku przed siedzibą Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie.
Gdy po auta Tesli ustawiały się kolejki chętnych, Leonardo DiCaprio błagał Elona o egzemplarz elektrycznego Roadstera. Musk oczywiście odmówił.
Ashlee Vance, publicysta specjalizujący się w nowoczesnych technologiach, przeprowadził dziesiątki wywiadów z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami Elona Muska. Dotarł także do jego wrogów. Sam Musk przyrzekł, że zrobi wszystko, by nie dopuścić do publikacji tej książki. Nagle zmienił zdanie – oto ona.
Sue Monk Kidd, Ann Kidd Taylor, Podróże z owocem granatu, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016.
Najbardziej osobista książka w dorobku Sue Monk Kidd, autorki bestsellerów Sekretne życie pszczół i Czarne skrzydła!
Niezwykły pamiętnik, w którym splatają się głosy matki i córki, stojących na rozdrożu życia. Pisząca wówczas Sekretne życie pszczół Sue Monk Kidd zmaga się z kryzysem wieku średniego i przechodzi twórczą zapaść. Jej 22-letnia córka Ann ma złamane serce i nie wie co dalej począć ze swoim życiem.
Książka jest kroniką ich wspólnej podróży po Grecji, Turcji i Francji, pełną lirycznych obrazów miejsc mitycznych i świętych w Atenach, Eleusis, Paryżu, Efezie, francuskim miasteczku Rocamadour. To także poruszający zapis więzi między matką a córką. Opowieść, której narratorki Sue i Ann są niczym współczesne Demeter i Persefona.
Patricia Moffett, Połącz kropki. Niesamowite miejsca, Muza S.A., Warszawa 2016.
Niezwykłe rysowanie po śladzie. Łączenie kropek, aby przekonać się, co kryje się na obrazku.
Jeżeli myślisz, że łączenie kropek jest rozrywką wyłącznie dla dzieci, to jesteś w błędzie. Rysowanie po śladzie sprawia ogromną frajdę także dorosłym. Pozwala ćwiczyć spostrzegawczość i cierpliwość, pobudza kreatywność, a jednocześnie wycisza, pozwala się skupić i doskonalić rękę niewprawną w rysowaniu. Potrafi też zachęcić do obudzenia w sobie duszy odkrywcy, poznawania świata, pięknych budowli, niezwykłych miejsc.