GÓRA

Czytam razem z rodzicami!

Puk, puk!Nie wystarczy nauczyć się czytać. Trzeba tę umiejętność nieustannie pogłębiać, sięgając po książki, zwłaszcza zaś po takie, które są odpowiednie dla dzieci na poszczególnych poziomach ich rozwoju. Bardzo dobrze więc, że powstają serie, których twórcy starają się określić, dla kogo konkretny tytuł byłby najlepszy. Tak też jest z Pierwszymi Czytankami, które zostały podzielone na poziomy, właściwe dla wieku i umiejętności dziecka. Do pierwszego z nich należy seria „Puk, Puk! Co słychać…”, motywująca do czytania zarówno dzieci, jak i ich rodziców.

Na budowie„Na budowie”, „Na wsi”, „W straży pożarnej” i „Na pogotowiu” Mariusza Niemyckiego dzieci poznają różne zawody, właściwe dla nich czynności i rekwizyty. Dzięki temu nie tylko uczą się czytać, bo także poznają otaczający je świat. Ważne okazują się też znajdujące się na końcu wierszowanych opowieści słowniczki, które poszerzają zasób słownictwa małych odbiorców.

Tę serię książek powinno się poznawać z podziałem na role. Wierszowany tekst główny czytają rodzice. Jest on bowiem zbyt trudny dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją zabawę z czytaniem. Dla nich przeznaczono wyrazy znajdujące się w dymkach, które są fragmentami ilustracji. Wszystkie pojawiające się w nich słowa podzielono na głoski. Nie zawierają one przy tym dwuznaków oraz zmiękczeń. W przyszłości, kiedy mali odbiorcy będą już lepiej radzić sobie z czytaniem, sami uporają się z całymi tekstami. Zachęcą ich do tego również zabawne ilustracje Agnieszki Semaniszyn-Konat.

Seria „Puk, Puk! Co słychać…” staje się kolejnym zbiorem opowieści zaliczanych do Pierwszych Czytanek. Dzięki niej mali odbiorcy literatury mogą nie tylko skutecznie pogłębiać umiejętność czytania, bo także poznawać otaczający ich świat. Nauka czytania nigdy więc nie będzie przykrym obowiązkiem. Stanie się doskonałą zabawą, która pomoże w nawiązywaniu silniejszych jeszcze więzi z rodzicami, pogłębiających się podczas wspólnego obcowania z literaturą.

Na wsiMariusz Niemycki, Na budowie, Skrzat, Kraków 2014. Ilustrator: Agnieszka Semaniszyn-Konat. ISBN: 978-83-7915-111-0. 32 strony.
Mariusz Niemycki, Na pogotowiu, Skrzat, Kraków 2014. Ilustrator: Agnieszka Semaniszyn-Konat. ISBN: 978-83-7915-113-4. 32 strony.
Mariusz Niemycki, Na wsi, Skrzat, Kraków 2014. Ilustrator: Agnieszka Semaniszyn-Konat. ISBN: 978-83-7915-112-7. 32 strony.
Mariusz Niemycki, W straży pożarnej, Skrzat, Kraków 2014. Ilustrator: Agnieszka Semaniszyn-Konat. ISBN: 978-83-7915-114-1. 32 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!