GÓRA

Czytam to i nowe książki Wydawnictwa Literackiego!

Czytam to!Nowy rok i nowe otwarcie Czytam to!, tym razem powieściowe, czyli nowe książki od Wydawnictwa Literackiego.

W zestawie beletrystyka w najlepszym wydaniu. Słowem – dla każdego coś pouczającego.

Robert Kasprzycki opowiada o:

Lustrzanym świecie Melody Black Gavina Extence’a, który zaczyna się jak soczysty, brytyjski kryminał, ironiczny, złośliwy, lecz co będzie dalej…;

– nowej książce Steve’a Sema-Sandberga, pod której ironicznym tytułem – Wybrańcykryje się los dzieci, które w czasie okupacji faszystowskiej stały się obiektem eksperymentów i zbrodni jako jednostki gorsze rasowo;

– kolejnej wybitnej powieści Philipe’a Rotha Spisek przeciwko Ameryce, z której dowiadujemy się co by było, gdyby Charles Lindbergh, amerykański lotnik i bohater narodowy stał na czele nazistowskiego ruchu , który dzięki demokratycznym wyborom wygrywa z Rooseveltem, a potem staje się małym obozem koncentracyjnym i obala demokrację.

Dobra literatura, z mocnymi wątkami. Gwarantujemy, że lektura tych książek pozostawi w was ślad, na długi czas.

Obejrzyjcie 8 odcinek drugiego sezonu Czytam to!

Na kolejną odsłonę Czytam to! zapraszamy tradycyjnie za dwa tygodnie
w czwartek (4 lutego), jak zwykle o godz. 14.
„Do zobaczenia” na kanale Wydawnictwa Literackiego.

Obejrzyjcie, udostępnijcie, polubcie!

***

Extemce_Lustrzany-swiat-Melody-Black_mGavin Extence, Lustrzany świat Melody Black, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015. Oryginalny tytuł: The Mirror World of Melody Black. Przekład: Łukasz Małecki. ISBN: 978-83-08-06076-6. 316 stron.

Raz na wozie, raz pod wozem.

Najnowsza powieść autora głośnego debiutu Wszechświat kontra Alex Woods.

Jak to nieraz w życiu bywa, wszystko zaczęło się od trupa. To był zwykły sąsiad, nie ktoś, kogo Abby dobrze by znała, jednak mimo wszystko… Znalezienie zwłok, podczas gdy przyszło się pożyczyć puszkę pomidorów, może być lekko szokujące. A przynajmniej powinno być.
Teraz, ponownie analizując minione wypadki, kobieta nie może pozbyć się wrażenia, że wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby feralnej środy nie weszła do mieszkania naprzeciwko. A z pewnością nie poznałaby Melody Black…
Brytyjski humor, literacki talent i nieszablonowa historia. Lustrzany świat Melody Black jest drugą powieścią Gavina Extence’a, autora znanej już polskim czytelnikom książki Wszechświat kontra Alex Woods. To szalenie błyskotliwa i uszczypliwie prawdziwa opowieść o tym, że każdy ma swoje wzloty i upadki, a życie bardzo łatwo potrafi wyślizgnąć się z rąk.

Sem-Sandberg_Wybrancy_mSteve Sem-Sandberg, Wybrańcy, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015. Oryginalny tytuł: De utvalda. Przekład: Paulina Rosińska. ISBN: 978-83-08-06059-9. 560 stron.

Wiedeń, czasy II wojny światowej. Na terenie ośrodka dla umysłowo chorych zostaje utworzony zakład opiekuńczo-wychowawczy, Spiegelgrund. Trafiają tam „wybrańcy” — dzieci i młodzież sprawiający tak zwane problemy wychowawcze. Ci, dotknięci najdotkliwszym kalectwem i najcięższymi chorobami, znikają za drzwiami pawilonów numer 15 i 17. Nieoficjalnie znajdują się tam również tacy, których obejmuje nazistowska akcja T4 — „eliminacji życia niewartego życia”. Wśród nich jest Adrian Ziegler.
W Spiegelgrund poczucie nieustającego zagrożenia i regularnie zadawane cierpienia są codziennością, a zastrzyk z luminalu — podawany nieprzydatnym — to szczyt dobroci. O losie pacjentów decydują wyłącznie władze kliniki, a ich polecenia wykonuje między innymi siostra oddziałowa, Anna Katschenka.
Po latach, w piwnicach kliniki, zostają odnalezione słoje z formaliną. Ich zawartość w makabryczny sposób łączy się z wojenną historią ośrodka…

Wybrańcy to książka, w której Steve Sem-Sandberg umiejętnie balansuje między literaturą a dokumentem; znakomicie łączy tajemnice z obnażeniem; cierpienie ofiar i zaślepienie oprawców. To historia odczłowieczenia, dokonywanego w imię badań naukowych i rasowej selekcji. Przerażająca, a jednocześnie fascynująca lektura, którą z pewnością docenią czytelnicy Biednych ludzi z miasta Łodzi tego autora, Łaskawych Jonathana Littella oraz Małej Zagłady Anny Janko.

Roth_Spisek-przeciwko-Ameryce_mPhilip Roth, Spisek przeciwko Ameryce, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015. Oryginalny tytuł: The Plot Against America. Przekład: Jolanta Kozak. ISBN: 978-83-08-06078-0. 676 stron.

Political fiction w najlepszym wydaniu.

Kolejna powieść Philipa Rotha w kolekcjonerskiej serii Wydawnictwa Literackiego.

Kiedy za Atlantykiem na dobre rozpętał się koszmar II wojny światowej, wybory prezydenckie w USA w 1940 roku wygrywa Charles A. Lindbergh – bohaterski lotnik i zaciekły zwolennik izolacjonizmu. Nowy przywódca nawiązuje serdeczne stosunki z Adolfem Hitlerem. Jego rząd z dnia na dzień wciela w życie mordercze pomysły rodem z faszystowskich Niemiec – głównie dotyczące tzw. kwestii żydowskiej.

Dla dorastającego w Newark chłopca, narratora powieści, wybory z 1940 roku to moment, w którym pęka jego świat. Lindbergh – alternatywa wobec wybranego w rzeczywistości Franklina Delano Roosevelta – uosabia lęk przed stopniową utratą tego, co najbliższe: bezpiecznego miejsca na ziemi, matki, ojca, starszego brata.

Philip Roth, wieloletni kandydat do literackiego Nobla i jeden z najbardziej przenikliwych pisarzy współczesnych, w powieści Spisek przeciwko Ameryce przedstawia alternatywne dzieje Stanów Zjednoczonych. Autor nagrodzonej Pulitzerem Amerykańskiej sielanki proponuje brawurową powieść polityczną, w której pesymistyczna wersja wydarzeń staje się przerażająco wiarygodna.

Wydawnictwo Literackie

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz