GÓRA
Wszystko czego szukasz znajdziesz w bibliotece

Czego szukasz?

Przemiana w życiu bohaterów Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece ma swój początek w małej bibliotece, będącej częścią tokijskiego Hatori Community House.

Mażdy z nich, na innym etapie życia, spotyka bibliotekarkę, Sayuri Komachi, która w magiczny wręcz sposób odczytuje potrzeby czytelników i czytelniczek. A wszystko rozpoczyna się od pytania:

– Czego szukasz?

Tomoka potrzebuje nauczyć się Exela, żeby zmienić pracę. Ryō chce dowiedzieć się, jak założyć własną działalność gospodarczą. Natsumi nie umie pogodzić się z tym, że narodziny dziecka zmieniły jej życie, a zwłaszcza bieg jej kariery. Hiroya nie potrafi znaleźć w sobie odwagi, by zawodowo zająć się rysowaniem. Zaś Masao nie umie odnaleźć się na emeryturze i traktuje ją, jako ostatni, pozbawiony sensu przystanek przed śmiercią. Każdej z tych osób Sayuri Komachi, prócz oczekiwanych przez nie książek, wybierze jedną, która wyznaczy kierunek ich dalszej drogi życiowej. Każda otrzyma także dodatek – małą, filcową maskotkę.

 

– Najważniejsze to nie przegapić chwili, która może zdecydować o naszym losie (s. 99).

 

I choć wszystko to dzieje się w bibliotece, Komachi wyraża przekonanie, że to nie miejsca i książki zachęcają do dokonania przemiany, ale raczej to, co my z nich wybieramy dla siebie.

 

– Cieszę się więc, że poleciłam ci książkę, którą nie tylko chce się czytać, ale i mieć przy sobie.
– Zgadza się. Zachęciła mnie też do dokonania “przemiany”.
Pani Komachi uśmiechnęła się promiennie.
– Wiesz, ja nie uważam, żeby w samej książce – i ta nie jest wyjątkiem – kryła się jakaś siła. To ty z niej to wyczytałeś. To jest jej wartość (s. 156).

 

Jakby jednak nie było, najważniejsze ma tutaj swój początek w bibliotece, pokazanej jako miejsce dla każdego, w którym nikt nie czuje się intruzem. Cały Community House został pomyślany, jako przestrzeń otwarta dla wszystkich, którzy chcieliby w nim spędzać czas na nauce albo zabawie. Takie są dziś biblioteki i wspaniałe jest to, że Michiko Aoyama nam o tym przypomina.

Dla mnie Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece jest powieścią o zmienianiu perspektywy widzenia, o patrzeniu szerokim spojrzeniem. Michiko Aoyama uświadamia czytelniczkom i czytelnikom, jak ważne jest dostrzeżenie wartości tego, co się już posiada oraz jak istotne jest spotkanie z drugim człowiekiem, bo każde przeszłe i przyszłe wydarzenie jest właśnie wynikiem krzyżowania się dróg dwóch osób… . W ostatnim rozdziale tej powieści przetną się losy wszystkich bohaterów i będzie to magiczne dopełnienie tej niezwykle pokrzepiającej, otulającej opowieści.

Szczegółowe informacje

Autor:Michiko Aoyama
Tytuł:Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece
Tłumaczenie:Andrzej Świrkowski
Wydawnictwo:Relacja
Miejsce:Warszawa
Rok wydania:2024
ISBN:978-83-68021-28-8
Strony:288

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz