GÓRA

Czasem długo, czasem krótko

Czas to pojęcie względne. Ile razy już słyszeliście takie stwierdzenie? Czy to długo, czy krótko? Izabeli Zięby, ze świetnymi ilustracjami Urszuli Palusińskiej, jest książką, która pokazuje, ile jest w nim prawdy. Dla mnie jest także zachętą do świetnej zabawy!

Konkurs na projekt książki ilustrowanej JASNOWIDZE pokazuje, jak wiele świetnych pomysłów mają twórcy literatury dziecięcej. Emocje wywołują też wystawy pokonkursowe, przygotowane przez wydawnictwo Dwie Siostry. Dwie takie prezentacje organizowałam już w bibliotece w Grodzisku Mazowieckim. Kiedy prowadziłam zajęcia wokół wystawy po drugiej edycji konkursu i pokazywałam film go promujący, śmiech wywołał tekst 10 minut to długo, kiedy bardzo chce ci się siku.

To była zapowiedź książki Czy to długo, czy krótko?, która rozśmiesza, ale też wzrusza i zdumiewa. Czas dla każdego z nas oznacza coś innego. 1 minuta to krótko, kiedy masz coś interesującego do zrobienia. A długo, kiedy się nudzisz. 18 lat Dla dziecka to bardzo długo, a dla jego mamy zawsze, ale to naprawdę ZAWSZE za krótko. 5 minut, 1 godzina, 1 tydzień, 1 weekend…  Izabela Zięba i Urszula Palusińska zachęcają dzieci i dorosłych do przyglądania się przemijającemu czasowi. Można się zdziwić, jak różnie w różnych okolicznościach i na poszczególnych etapach życia, możemy patrzeć na te same odcinki czasowe.

Czy to długo, czy krótko? to jest książka, do której się wraca. Motywuje do rozmów, opowiadania o swoich doświadczeniach życiowych i dzielenia się własnymi spostrzeżeniami. Może być także pretekstem do zabawy. Zapytajcie dziecko: 10 minut to długo, czy krótko? Przekonacie się, jak wiele odpowiedzi uzyskacie.

Szczegółowe informacje

Autor:Izabela Zięba
Tytuł:Czy to długo, czy krótko?
Wydawnictwo:Dwie Siostry
MiejsceWarszawa
Rok wydania:2019
Ilustracje:Urszula Palusińska
ISBN:978-83-8150-019-7
Strony:36

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz